Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

Sion zůstává v Mandysovce navzdory výpovědi. Hrozí mu ale obří pokuta

9. 1. 2022

page.Name
Spor mezi vedením Hradce Králové a ředitelem ZŠ Sion Denisem Doksanským pokračuje i v novém roce. Soukromá škola navzdory vypršení výpovědní lhůty nevyklidila do konce prosince městské prostory v ZŠ Mandysova. Město se teď chystá uplatnit smluvní pokutu ve výši 170 tisíc korun měsíčně. Podle Doksanského v takovém případě spor skončí u soudu.

V září loňského roku rozhodli hradečtí radní o výpovědi pro soukromou ZŠ Sion z městských prostor v ZŠ Mandysova. Vedení města se rozhodlo prostory, ve kterých se posledních 14 let učí děti z prvního stupně soukromé školy, přebudovat pro děti z městských mateřských školek. Po jarních stavebních úpravách měly do Mandysovky přijít děti z MŠ Sluníčko, kterou čeká velká rekonstrukce. 

Podle 14 let staré smlouvy měla v takovém případě ZŠ Sion opustit městské prostory nejpozději do konce loňského roku. Jenže to se nestalo. Žáci soukromé školy usedli do svých lavicích v budově ZŠ Mandysova i po vánočních prázdninách.

Že budovu neopustí, avizoval ředitel Sionu předem

Nedodržení smlouvy ze strany soukromé školy primátora Alexandra Hrabálka (ODS) příliš nepřekvapilo. Ředitel Sionu Denis Denis Doksanský totiž v minulosti opakovaně vystěhování odmítl s tím, že přesun dětí v průběhu školního roku je technicky i organizačně nerealizovatelný. „Argumentu, že se smlouvy musí dodržovat, je dle mého nadřazená rovina dobrých vztahů a ohledů na zájmy dětí,“ informoval Doksanský.

Podle primátora však ředitel soukromé školy dává dětem velmi špatný příklad. „Kdo chce zbytečně vytvářet problémy, tak je zkrátka vytvářet bude. Pro své děti a studenty by měl být především vzorem v dodržování pravidel a dohod, místo toho předvedl přesný opak. Jeho chování je určitým odrazem dnešní společnosti, kdy dle některých není třeba dodržovat smluvní závazky a povinnosti,“ řekl Salonkám Hrabálek.

Město bude požadovat vysoké kompenzace

Nedodržení smlouvy ze strany Sionu znamená nyní pro město další problémy. Pro děti z MŠ Sluníčko totiž musí najít náhradní řešení, aby během června měly zajištěnou střechu nad hlavou. Podle primátora radnice náhradní řešení má. Konkrétní podobu ale zatím sdělovat nechce. „Nejdříve to chceme projednat s rodiči dětí, pro které to také bude znamenat nějaké komplikace. Pro město to bude znamenat zvýšené náklady v řádu statisíců,“ uvedl Hrabálek. Právě tyto náklady chce radnice podle Doksanského vymáhat od Sionu. Celková částka by prý mohla dokonce přesáhnout výši jednoho milionu.

Kromě této kompenzace by měl Sion platit také pokutu za nedodržení smlouvy. Ta činí asi 170 tisíc korun za každý měsíc. Pokud by tak zůstal Sion v budově až do konce školního roku, měl by tak městu zaplatit další milion korun. „Škola negeneruje takové zisky, je to zcela mimo naše možnosti. Myslíme si, že výše té sankce je proti dobrým mravům a mimo zvyklosti města. Pokud se to nevyřeší nějak rozumně, budeme se muset bránit právní cestou,“ nastínil další postup Sionu Doksanský.

Pokutu uplatnit musíme, říká primátor

Podle primátora městu v podstatě ani nezbývá nic jiného, než pokutu vymáhat. „Pokuta je součástí smlouvy. Město ji principiálně, jako řádný hospodář, uplatnit musí. Snížit ji či dokonce odpustit ji mohou pouze orgány města, tedy rada města či zastupitelstvo. Je ovšem třeba si uvědomit, že výše této částky je zaviněna jen a pouze jednáním pana Doksanského a jeho neochotou splnit podmínky smlouvy, kterou podepsal před 14 lety,“ vysvětlil Hrabálek. 

Podle Doksanského je postup města nesmyslný i z toho důvodu, že stavební úpravy prostoru v Mandysovce bez ohledu na postup Sionu nemá město připravené tak, aby se do června stihly zrealizovat. To ale Hrabálek odmítá. „Pan Doksanský pouze odvádí pozornost od základního problému, a to nedodržení smlouvy z jeho strany. Město mělo předjednaného dodavatele stavebních prací, který garantoval, že se vše stihne v požadovaném termínu. Pan Doksanský tedy opět nemá relevantní informace a opět má potřebu lhát rodičům, dětem, učitelům i veřejnosti," uzavřel slovní přestřelku primátor. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek