Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

205 nových popelnic. V Hradci se začíná třídit gastroodpad

29. 11. 2022

page.Name
Již v tomto týdnu začínají Hradecké služby po městě postupně rozmísťovat 205 speciálních nádob na třídění gastroodpadu, neboli biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní. Umístěny budou na stálých stanovištích separace, kde je možné třídit i další odpad. Speciálně uzavíratelné nádoby budou vyváženy v zimním období jednou týdně, první svoz je naplánován na příští týden.

Třídění odpadu bude pro Hradečáky nově opět o něco jednodušší a pohodlnější. Po celém městě totiž v současnosti přibývají speciální popelnice na gastroodpad. „Hlavním motivem spuštění třídění gastroodpadu byla snaha o snížení produkce nevyužitelného odpadu. Máme totiž k dispozici rozbor odpadů z nádob na směsný komunální odpad a ukázalo se, že právě 30 procent z tohoto odpadu je z kuchyní a bylo by ho možné energeticky využívat,“ vysvětluje náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek (TOP09).

Hradecká radnice už loni v říjnu spustila pilotní projekt na sběr gastroodpadu, který probíhal v ulicích Rybova a Antonína Petrofa. Během šesti měsíců se ukázalo, že o tuto službu je mezi Hradečáky zájem. Vytřídit se takto podařilo zhruba 1,7 tuny gastroodpadu.

 Po Hradci proto v průběhu tohoto týdne začínají pracovníci Hradeckých služeb rozmísťovat speciální hnědé nádoby s pákovým uzávěrem. Občanům budou k dispozici ve stálých stanovištích separace, zejména tam, kde se třídí sklo.

„Do nádob bude možné umísťovat rostlinný i živočišný odpad z kuchyně, jako jsou zbytky jídel, zbytky ze zpracování ovoce a zeleniny, malé kosti, mléčné výrobky nebo také potraviny, kterým již vypršela trvanlivost. Důležité je, aby sem veškeré věci dávali občané bez obalů,“ uvádí Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb. První svoz těchto popelnic proběhne během následujícího týdne. Dále budou nádoby vyváženy s ohledem na klimatické podmínky, od října do dubna jednou týdně a od května do září dvakrát týdně.

Pořízení nádob i roční provoz této služby město vyjde na 2,5 milionu korun včetně DPH. Svoz kuchyňského odpadu žádným způsobem neovlivní dlouhodobě zavedený svoz rostlinného odpadu z údržby zeleně od rodinných domů, který bude i nadále probíhat beze změny. Do budoucna uvažuje město společně s Hradeckými službami ještě o rozšíření služby, možné by bylo například zajištění menších nádob na gastroodpad i do domácností.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK