Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Fortna už je téměř hotová. Řidiči a chodci se vrátí před Vánoci

10. 11. 2022

page.Name
V týdnu před Vánoci se pro řidiče a chodce po více než osmi měsících otevře křižovatka Fortna spolu s navazujícím přestupním terminálem. Předčasné užívání stavby schválila tento týden rada města. Oblast prochází kompletní přeměnou od začátku dubna letošního roku. Z trojramenné křižovatky se stala okružní, přibyly nové autobusové zálivy na přestupním terminálu a nový povrch získaly vozovka i přilehlé chodníky. Město vyjdou kompletní práce na 63,6 milionu korun včetně DPH.

Zhruba o dva týdny dříve, než byly původní plány, se otevře řidičům a chodcům oblast u křižovatky Fortna v centru Hradce Králové. Zajištění předčasného užívání stavby schválila na svém zasedání v tomto týdnu rada města. „Je to vcelku logické, jelikož stavba již bude de facto dokončena, ale bude třeba ještě několik dalších měsíců řešit administraci stavby, dopracovat doklady a podobné formality. Bez dokončení těchto věcí nemůžeme stavbu zkolaudovat, proto jsme se přiklonili k jejímu předčasnému užívání,“ vysvětlil dosluhující náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha (ODS). První řidiči a chodci tak budou moci křižovatku a její zrenovované okolí využívat už během týdne před Vánoci.

Většina stavebních prací na křižovatce a přilehlém přestupním terminálu je již dokončená. Hotová je silnice i kruhový objezd, po kterém už od září jezdí autobusy MHD. „Zbývá odláždit některé chodníky a doplnit městský mobiliář, jako jsou lavičky a odpadkové koše. V těchto dnech také probíhá výsadba zeleně. Během příštích týdnů budou na svá místa umístěny nové přístřešky autobusových zastávek,“ doplnil Bláha.

Doposud vozy veřejné dopravy, které se na Fortnu vrátily přednostně již v září, využívaly zastávku Zimní stadion na provizorních stanovištích. V prosinci se zastávky opět vrátí na svá místa tak, jako tomu bylo před rekonstrukcí.

Přeměna dopravního terminálu a křižovatky Fortna vyjde město na 63,6 milionu korun včetně DPH. Zhruba dvě třetiny financí by měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Dosáhnout by mohla až 43 milionů korun.

Spolu s křižovatkou Fortna a přestupním terminálem procházel generální opravou také přilehlý Moravský most. Technické služby Hradec Králové zde zajistily provedení antikorozního nátěru zábradlí, obnovu povrchu vozovky a chodníků a opravy mostních závěr. Do spodní části mostu pak byly umístěny sítě proti holubům. Práce zde byly dokončeny v říjnu, od té doby je most užíván chodci i autobusy. Ostatní vozidla jej budou moci začít plně využívat spolu se zprůjezdněním přestupního terminálu a okružní křižovatky Fortny.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK