Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

FOTO: V Hradci někdo poničil vraky aut z Ukrajiny, případ už řeší policisté

25. 11. 2022

FOTO: V Hradci někdo poničil vraky aut z Ukrajiny, případ už řeší policisté 0 snímků
Na náměstí 28. října někdo tento týden poškodil vraky aut dovezené z válkou zasažené Ukrajiny, informoval pořadatel výstavy Paměť národa. Tři autovraky jsou součástí putovní výstavy Příběhy z Ukrajiny, která v Hradci začala 17. listopadu a potrvá do 5. prosince. Má poukázat na hrůzy konfliktu dotýkající se civilního obyvatelstva Ukrajiny. Podle ředitele východočeské pobočky organizace Michala Bureše výstava vzbudila vlnu emocí už při instalaci. Poškozením vraků se nyní zabývá i policie, pachateli hrozí až rok za mřížemi.

Výstava, která má poukázat na hrůzy válečného konfliktu na Ukrajině, vzbudila u Hradečáků velkou vlnu emocí už při její instalaci v polovině listopadu. "Reakce byly na škále od těch velice nenávistných, od silné kritiky proč stavíme vraky, kterých je plné Česko a proč upozorňujeme na Ukrajinu, když války probíhají i jinde ve světě, až po to, když přišel asi šestnáctiletý Ukrajinec a se slzami v očích řekl, že čeká osm měsíců na to, aby se mohl vrátit domů," řekl tehdy Bureš.

Nejdiskutovanějším tématem posledních týdnů se stala výstava i v největší hradecké facebookové skupině Hradec Králové - Salón republiky, kde podstatná část reakcí byla k výstavě kritických. Nyní ovšem někdo přešel od slov k činům a řádně povolenou výstavu, kterou podpořilo i vedení města v čele s primátorkou Pavlínou Springerovou (HDK), poničil. 

"Zdá se, že ruské útoky na civilní vozy pokračují i v Hradci Králové. Změny nastaly na mnohých plechových částech vozů, nějaké části se ztratily. Jeden vrak je posprejován nápisem: "STOP PROPAGANDĚ, DOMBAS"," řekl dnes ČTK Bureš. V Donbasu zuří nejúpornější boje.

"Různí lidé také volají, včetně jednoho anonymu, na magistrát. Dožadují se kontaktů na organizátory výstavy, jiní chtějí vraky odstranit, aby nehyzdily město. Někteří dokonce plánují, že to udělají vlastními silami. Na druhou stranu se z místa stává prostor pro pietu a vyjádření sounáležitosti s Ukrajinou, lidé tam pokládají květiny, drobné předměty, rozsvěcí svíčky," uvedl Bureš.

Lidé mohou v centru Hradce Králové na náměstí 28. října vidět rozstřílené a jinak zničené vraky aut z Irpině, Buči a Hostomelu, podle organizátorů jde o reálné svědectví války na Ukrajině. Prostřednictvím panelů a audionahrávek zprostředkovávají příběhy jejich majitelů z míst, kde se ruští vojáci dopouštěli zločinů. Převoz vraků z Ukrajiny do ČR zorganizovala díky partnerům Paměť národa, která od února pomáhá Ukrajině prostřednictvím finanční sbírky. V diskuzích často zaznívá kritika, že výstava je financována z veřejných peněz, není to ovšem pravda.  

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Město Irpiň se stalo jedním ze symbolů války na Ukrajině. Rusové tam zničili most, který spojuje Irpiň, Buču, Hostomel a Vorzel s Kyjevem. Záběry zoufalých Ukrajinců, kteří se přes zničený most snažili uprchnout před boji do většího bezpečí na druhý břeh, na konci února obletěly svět.

Pachateli hrozí až rok za mřížemi

Z fotek, které jsme dnes pořídili na místě, je jasně vidět velké množství svíček, květin a stužek v ukrajinských barvách, které lidé u autovraků nechávají. Přesto se najdou mezi Hradečáky i vandalové, kteří se nezdráhali výstavu poničit.  

Po dotazech novinářů se o případ začali zajímat i policisté. "Na místo jsme vyslali hlídku k prověření této informace. Věc jsme zadokumentovali a případem se zabýváme. Provádíme nezbytné úkony na místě činu, jako je ohledání místa a zajištění stop. Budou provedeny výslechy osob a zajištěny ve spolupráci s městskou policií a dalšími právnickými osobami kamerové záznamy. V tuto chvíli věc prověřujeme pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci neznámým pachatelem, za který pachateli hrozí odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci," napsala Salonkám mluvčí hradeckých policistů Eliška Pospíšilová Majerová.

Netradiční výstava začala v září v Praze, poté se přesunula do Českých Budějovic. Až v Hradci Králové ale narazila na tak výrazné problémy. Po jejím skončení 5.prosince by se výstava měla přesunout do Olomouce.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek