Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Hradec má definitivně novou koalici. Strany dnes podepsaly koaliční smlouvu

14. 11. 2022

Hradec má definitivně novou koalici. Strany dnes podepsaly koaliční smlouvu 18 snímků
Slavnostním podpisem koaliční smlouvy se dnes završila dlouhá povolební vyjednávání o nové městské vládě v Hradci Králové. Koaliční smlouvu dnes podepsali zástupci HDK+TOP09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec (RH) a uskupení Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ). V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít pětikoalice 21 mandátů. K formálnímu zvolení primátorky Pavlíny Springerové (HDK) i dalších členů vedení města dojde na zítřejším ustavujícím zastupitelstvu města. V opozici skončí hnutí ANO a SPD.

"Bylo to cesta relativně dlouhá. Jsme připraveni pracovat na maximum pro naše město," řekla Springerová po podpisu dohody.

Hradec Králové spolu s Prahou patřil mezi poslední dvě z 27 statutárních měst, v nichž nebyla uzavřena koaliční smlouva. V Praze strany o koalici dál jednají. V Hradci Králové by měli zastupitelé nové vedení města zvolit v úterý 15. listopadu. Při prvním zasedání 24. října nikoho nezvolili.

Na tiskovou konferenci při příležitosti slavnostního podpisu koaliční smlouvy se můžete podívat zde: 

Prvním náměstkem primátorky bude Miroslav Hloušek (ODS), který bude mít na starosti ekonomiku, rozpočet, městské organizace, sport a dopravu. Náměstek Lukáš Řádek (TOP 09) bude řídit investice a rozvoj, dotace a energetiku a náměstek Adam Záruba (ZPHZ) územní plán, urbanismus a architekturu, památkovou péči a životní prostředí. Náměstek Pavel Vrbický (Piráti) bude řídit sociální věci, bytovou politiku, IT a digitalizaci a majetek a Ilona Dvořáková (RH) kulturu a cestovní ruch.

Dalšími radními v jedenáctičlenné radě města podle koaliční dohody budou Arnošt Urban (HDK), dosavadní primátor Alexandr Hrabálek (ODS), bývalý primátor Oldřich Vlasák (ODS), Aleš Dohnal (Piráti) a senátor Jan Holásek (RH).

Povolební jednání v Hradci Králové o koalici trvala téměř sedm týdnů. Uzavření dohody vázlo na podobě gescí a jejich rozdělení mezi strany. ODS prosadila požadavek na sloučení gescí rozvoje a investic. Hnutí Rozvíjíme Hradec žádalo podíl na řízení rozvoje města a pak sport. Ostatní strany to odmítly. Předkoaliční dohodu následně z hnutí podepsali zastupitelé Dvořáková a Petr Nebeský, čímž byl vznik koalice s nadpolovičními 20 hlasy zajištěn. Později k dohodě přistoupil i Holásek.

Dnešního podpisu koaliční dohody se Holásek kvůli jiným pracovním důvodům nezúčastnil. Smlouvu podepsal předem.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek