Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Hradec má definitivně novou koalici. Strany dnes podepsaly koaliční smlouvu

14. 11. 2022

Hradec má definitivně novou koalici. Strany dnes podepsaly koaliční smlouvu 0 snímků
Slavnostním podpisem koaliční smlouvy se dnes završila dlouhá povolební vyjednávání o nové městské vládě v Hradci Králové. Koaliční smlouvu dnes podepsali zástupci HDK+TOP09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec (RH) a uskupení Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ). V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít pětikoalice 21 mandátů. K formálnímu zvolení primátorky Pavlíny Springerové (HDK) i dalších členů vedení města dojde na zítřejším ustavujícím zastupitelstvu města. V opozici skončí hnutí ANO a SPD.

"Bylo to cesta relativně dlouhá. Jsme připraveni pracovat na maximum pro naše město," řekla Springerová po podpisu dohody.

Hradec Králové spolu s Prahou patřil mezi poslední dvě z 27 statutárních měst, v nichž nebyla uzavřena koaliční smlouva. V Praze strany o koalici dál jednají. V Hradci Králové by měli zastupitelé nové vedení města zvolit v úterý 15. listopadu. Při prvním zasedání 24. října nikoho nezvolili.

Na tiskovou konferenci při příležitosti slavnostního podpisu koaliční smlouvy se můžete podívat zde: 

Prvním náměstkem primátorky bude Miroslav Hloušek (ODS), který bude mít na starosti ekonomiku, rozpočet, městské organizace, sport a dopravu. Náměstek Lukáš Řádek (TOP 09) bude řídit investice a rozvoj, dotace a energetiku a náměstek Adam Záruba (ZPHZ) územní plán, urbanismus a architekturu, památkovou péči a životní prostředí. Náměstek Pavel Vrbický (Piráti) bude řídit sociální věci, bytovou politiku, IT a digitalizaci a majetek a Ilona Dvořáková (RH) kulturu a cestovní ruch.

Dalšími radními v jedenáctičlenné radě města podle koaliční dohody budou Arnošt Urban (HDK), dosavadní primátor Alexandr Hrabálek (ODS), bývalý primátor Oldřich Vlasák (ODS), Aleš Dohnal (Piráti) a senátor Jan Holásek (RH).

Povolební jednání v Hradci Králové o koalici trvala téměř sedm týdnů. Uzavření dohody vázlo na podobě gescí a jejich rozdělení mezi strany. ODS prosadila požadavek na sloučení gescí rozvoje a investic. Hnutí Rozvíjíme Hradec žádalo podíl na řízení rozvoje města a pak sport. Ostatní strany to odmítly. Předkoaliční dohodu následně z hnutí podepsali zastupitelé Dvořáková a Petr Nebeský, čímž byl vznik koalice s nadpolovičními 20 hlasy zajištěn. Později k dohodě přistoupil i Holásek.

Dnešního podpisu koaliční dohody se Holásek kvůli jiným pracovním důvodům nezúčastnil. Smlouvu podepsal předem.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek