Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Modernizace chirurgických oboru FNHK vyjde na více než čtyři miliardy

15. 11. 2022

page.Name
Příprava modernizace chirurgických oborů Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) za odhadované více než čtyři miliardy korun pokračuje podle plánu. Stavební povolení by mohla mít nemocnice v únoru 2023. Současná ekonomická situace projekt neohrožuje, řekl na dotaz ČTK ředitel nemocnice Aleš Herman. Počítá se s výstavbou nového pavilonu a rekonstrukcí toho starého.

"Odhadované náklady jsou 4,3 miliardy korun, po úsporných opatření 4,1 miliardy korun na oba postupy, tedy na výstavbu a rekonstrukci," řekl Herman.

V odhadovaných nákladech na modernizaci je podle něj započtené i pořízení vybavení. Nemocnice počítá s finanční podporou státu.

"Je podaná žádost o stavební povolení, vypořádávají se námitky. Očekáváme stavební povolení někdy v průběhu měsíce února příštího roku," uvedl ředitel.

Termín kolaudace je podle něj září 2027. "Co bude předtím, v tuto chvíli nejsem schopen říci. Pokud budou vyjasněné finanční rámce, vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele. Až bude vysoutěženo, budeme moci začít stavět," dodal Herman.

Funkce ředitele FNHK se ujal 1. září, kdy nahradil Vladimíra Paličku, který v červenci požádal ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o uvolnění z funkce. Herman označil za svoji prioritu ve výstavbě a investicích právě i modernizaci chirurgických oborů.

Nové chirurgické centrum hradecké FN patří mezi strategické investice ministerstva zdravotnictví. Projekt počítá s přístavbou k Pavilonu akademika Bedrny a jeho modernizací. Modernizací vznikne v hradecké FN jeden z největších operačních traktů v Česku.

Státní FNHK je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách, pracuje v ní více než 5000 zaměstnanců a má více než 40 pracovišť. Ročně je tu hospitalizováno přes 40.000 pacientů, v posledních letech je zhruba 27.000 z nich operováno. Fakultní nemocnice Hradec Králové nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.

ČTK