Od pátku do neděle. Po dvouleté pauze se vrací Muzejní adventní trh
23. 11. 2022

V době před pandemií se trhu pravidelně účastnilo až 150 řemeslníků, to se ale podle Stanislava Hrbatého z návštěvnického oddělení muzea letos nenaplní.
"Letos sice nejsme limitováni vládními opatřeními jako v uplynulých letech, přesto volíme pouze venkovní variantu konání trhů. Tím, že neobsadíme interiéry muzea, je kapacita pro řemeslníky nižší. Návštěvníci tak alespoň mohou nerušeně navštívit aktuální výstavy a stálé expozice za zvýhodněné vstupné," uvedl Hrbatý.
V sobotu od 9 do 17 hodin bude v obou vnitřních vestibulech muzea připraven doprovodný program. "Pro návštěvníky jsme připravili rukodělné dílny, které povedou řemeslníci, z nichž někteří jsou držiteli ocenění Zlatý kolovrat nebo Nositel tradice lidových řemesel. Bude tak možné nahlédnout pod ruce formířů a vyzkoušet si například techniku modrotisku zapsanou na reprezentativním seznamu UNESCO, objevit kouzlo zdobených perníčků nebo výroby betlémových figurek," uvedla etnografka muzea Martina Vlčková.
Návštěvníci muzejního trhu se budou moci seznámit s dovednostmi řemeslníků z celé republiky a využít nabídku výrobků z přírodních materiálů či z keramiky, perníků, šperků, svíček z včelího vosku a mnoha dalších produktů.
V muzeu budou v době konání trhů otevřené dvě aktuální výstavy, a to archeologická výstava sezony nazvaná Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách a výstava Četnické humoresky v Salonu republiky. Přístupná bude také interaktivní stálá expozice Cesty města.
Tradice adventního trhu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové sahá k předvánočním trhům drobného umění a uměleckého průmyslu pořádaných uměleckoprůmyslovým muzeem v Hradci Králové v roce 1904. První ročník novodobých, tehdy ještě Vánočních trhů, se uskutečnil 1. a 2. prosince roku 1989. Muzejní adventní trh patřil před pandemií k nejnavštěvovanějším akcím svého druhu v regionu.
ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové