Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Pomoc partnerskému městu. Za peníze z Hradce opravují v Černihivu školku

24. 11. 2022

page.Name
Zhruba stovka ukrajinských dětí se už brzy bude moci díky solidaritě Hradečáků vrátit do mateřské školky v ulici Mazepa v ukrajinském Černihivu. Školka v partnerském městě Hradce Králové byla poškozená při březnovém ostřelování ruskými agresory. Nyní dostává budova školky díky zhruba třísettisícovému příspěvku z hradecké sbírky nová okna. Už brzy se tak do budovy měly vrátit i děti.
Solidarita lidí a firem z Hradce Králové v těchto dnech významně pomáhá v ukrajinském partnerském městě Černihiv. Díky zhruba 300 tisícům korun z transparentního účtu na obnovu Černihivhu se v tomto ukrajinském městě nyní rekonstruuje válkou poničená mateřská školka.
Budova školky v ulici Mazepa byla významně poškozena v březnu kvůli masivnímu ostřelování ruskými útočníky a nemohla tedy přijímat děti. Před ruskou před invazí školku navštěvovalo 170 dětí. Černihiv byl v prvních týdnech ruské agrese jedním z nejvíce zasažených měst, nyní se toto město na severu Ukrajiny pomalu vrací do normálního života. V současnosti je ve školce zaregistrováno 100 dětí, kteří se budou moci po dokončených renovacích vrátit.

Základní opravy fasády a přední stěny budovy školky odstartovaly v září, kdy se školka také dozvěděla o pomoci z Hradce Králové. Minulý týden pak začala za pomoci dobrovolníků instalace oken. V průměru bylo zasazováno 5 - 6 oken denně podle možností dobrovolníků.
„V naší školce chybí 71 oken. Lidé z Hradce Králové, našeho sesterského města, přispěli na sbírku, díky které obdržela naše školka neskutečných 12 tisíc eur na obnovu provozu a děti se k nám budou moci brzy vrátit. Jsme nesmírně vděční za ochotu a solidaritu, protože bez ní by renovace budovy nebyla možná,“ děkuje vedoucí DNZ Olena Tiškevič.
Rodiče, děti i zaměstnanci školky si váží neskutečné solidarity a věří, že se děti budou moci brzy vrátit do školky. Ze sbírkového účtu města Hradec Králové se už na jaře podařilo pořídit speciální hloubkové čerpadlo, které bylo potřeba koupit pro obnovení dodávek vody v Černihivu. 
Sbírku na pomoc Černihivu vyhlásilo město letos v březnu. Celkem se podařilo vybrat už stovky tisíc korun. Kromě jednotlivců přispěly na účet i některé hradecké společnosti. Nejvyšší dary doposud zaslaly společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové a Hradecké služby. Sbírka zůstává i nadále aktivní. Číslo transparentního účtu je 8999998/0100 a stav účtu můžete sledovat pod tímto odkazem.
Černihiv leží na severu Ukrajiny, poblíž hranic s Běloruskem. Před válkou v něm žilo asi 280.000 obyvatel. Hradec uzavřel partnerství s Černihivem v roce 2010. Obě města ale spolupracovala již za minulého režimu.
Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Facebook Hradec Králové