Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Rozvíjíme Hradec má nový požadavek. Jednání o pětikoalici se dál komplikují

3. 11. 2022

page.Name
Ani osmé povolební vyjednávání pětikoalice HDK+TOP09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec (RH) a uskupení Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ) neskončilo finální dohodou o nové hradecké vládě. Na středečním jednání přišlo s dalším požadavkem RH, které požaduje ke gescím kultury a cestovního ruchu navíc ještě oblast sportu. Zbylé čtyři uskupení tento požadavek společně odmítly. Nad dalším jednáním visí otazník.

Už šestý týden pokračují v Hradci Králové jednání o nové pětikoalici pod vedením primátorky Pavlíny Springerové (HDK). Finální dohoda však stále není na světe. Ve středu večer se vyjednavači stran sešli na společném jednání už poosmé. A zatímco někteří vyjednavači předpokládali, že to bude krátké poslední jednání s následným potvrzením dohody, opak byl pravdou. Více než 90 minut dlouhé jednání, na kterém kvůli nemoci nebyla osobně přítomná Pavlína Springerová, povolební situaci spíš ještě více zamotalo.

Poté, co zbylé čtyři strany odmítly pondělní návrh RH, aby měl jeho lídr Jan Holásek jako radní na starost některé rozvojové oblasti ve městě, přišlo RH ve středu s novým požadavkem. Pro svou plánovanou náměstkyni Ilonu Dvořákovou žádá RH k již dříve domluveným gescím kultury a cestovního ruchu navíc ještě gesci sportu. Tu by přitom podle dřívější dohody měl mít na starost náměstek za ODS Miroslav Hloušek. 

HDK+TOP09, ODS, Piráti i ZPHZ požadavek hnutí RH odmítly. Po odchodu vyjednavačů z RH pak připravily pro novináře společné prohlášení, ve kterém toto své stanovisko potvrdily s odůvodněním, že se jedná o zásah do již domluvené dohodě o struktuře gescí. 

"Myslíme si, že oblasti jednotlivých gescí už byly dávno uzavřené a není na programu je znovu otevírat. Doposud otevíralo hnutí RH spíš záležitost rozvoje města, dneska zase otevřelo oblast sportu. Obáváme se toho, že příště by to zase mohla být jiná oblast. Nechceme sahat do už rozdělených gescí," okomentoval středeční jednání bezprostředně po jeho ukončení volební lídr ODS Miroslav Hloušek.   

Zatímco po předchozích jednáních vystupovali zástupci stran před novináři společně, tentokrát tomu bylo jinak. Překvapivě nebyl ani naplánován termín dalšího společného jednání. "Předpokládám, že zítra přijdou s reakcí, že poupravili svůj názor a tento požadavek stáhnou," řekl ve středu večer Hloušek. Jenže nic takového se během čtvrtka nestalo a zřejmě ani nestane.

Lídr RH Jan Holásek v prohlášení pro novináře zopakoval, že hnutí pro sebe uplatňuje logicky ucelenou gesci kultura, cestovní ruch a sport. Spojení těchto gescí přitom není v Hradci Králové zvykem. V obou předchozích volebních obdobích spadal sport pod jiného člena vedení města než kultura. "Hnutí Rozvíjíme Hradec vyzývá ostatní partnery demokratické koalice k dalšímu jednání, které povede k proporčnímu a funkčnímu rozdělení gesci a k co nejrychlejším uzavření dohody mezi pěti demokratickými subjekty," uvedlo RH ve svém prohlášení. 

Ve čtvrtek Holásek zopakoval, že RH projekt pětikoalice dál podporuje a je připraven bezodkladně jednat. Ke konkrétním krokům ale doposud podle Miroslava Hlouška nedošlo. "Společně s HDK+TOP09, Piráty a ZPHZ jsme si dnes předali informace a hledáme řešení. Zatím se nějaké nenabízí, čekáme na to, zda se ozve někdo z RH. Žádné další jednání zatím nikdo nevyprovokoval," informoval ve čtvrtek odpoledne volební lídr ODS.

Jisté je, že k podpisu koaliční smlouvy nedojde tento týden ani na začátku týdne dalšího. S otazníkem zůstává i otázka, zda se podaří zastupitelům zvolit nové vedení města na zasedání 15. listopadu. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek