Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Smrky z Městských lesů a ze Smiřic. Hradec vybral vánoční stromy na náměstí

4. 11. 2022

page.Name
Dva smrky ztepilé budou letos během adventu a vánočních svátků čnít nad Velkým a Masarykovým náměstím v Hradci Králové. Vánoční stromy tento týden vybrali pracovníci technických služeb. Menší ze stromů zamíří na Velké náměstí z Městských lesů. Větší strom daruje na Masarykovo náměstí soukromý dárce ze Smiřic. Převoz stromů a jejich ukotvení plánují technické služby na úterý 22. listopadu.

Stejně jako v předchozích dvou letech bude mít Hradec Králové i letos dva velké vánoční stromy. Ten větší bude tradičně umístěn na Masarykově náměstí, druhý pak před ikonickou Bílou věží na Velkém náměstí. Od tohoto týdne mají oba stromy technické služby zajištěné. "Běžně to bývá o něco dříve, nicméně v letošním roce byl výběr velmi složitý. Zájem veřejnosti darovat městu vánoční strom na výzdobu náměstí byl opravdu velmi malý. Na druhou stranu si myslím, že stromy, které máme nakonec k dispozici, budou odpovídat standardu na jaký jsou Hradečáci zvyklí z minulých let," říká náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek.

Letos přišlo na město pouze šest nabídek na darování vánočního stromu na náměstí. Z nich nakonec vybrali pracovníci technických služeb dvojici stromů, které splňují všechny požadavky na velikost a vzhled stromu a zároveň jsou i dobře přístupné pro potřebnou techniku. Jeden z nich bude z Městských lesů, ten bude umístěn na Velké náměstí. Druhý strom od soukromého dárce ze Smiřic bude na Masarykově náměstí, kde je tradičně vánoční strom o něco větší. V obou případech jde o smrk ztepilý. 

Instalace bude probíhat tradičně v týdnu před první adventní nedělí. Letos plánují technické služby převoz stromů konkrétně na úterý 22. listopadu.

Rozsvícení stromů se uskuteční v neděli 27.11.

Po dvou letech ovlivněných epidemií covid-19 by se mělo letos opět uskutečnit veřejné rozsvícení vánočních stromů. Plánované je na neděli 27. listopadu od 16 hodin. Chybět nebude ani kulturní program a občerstvení. 

Od 9. prosince se pak na Velkém náměstí uskuteční Vánoční trhy. Ty budou letos v úplně novém formátu. Zatímco v minulosti se konaly na Masarykově náměstí, letos se přesunou do samotného centra města před Bílou věž. Prostory Velkého náměstí se ve dnech od 9. do 23. prosince zaplní prodejními stánky, atrakcemi a scénami s bohatým kulturním programem. Během konání trhů bude na Velkém náměstí uzavřené parkoviště, místo aut obsadí prostor prodejci. Lidé pro dopravu na náměstí budou moci zdarma využít speciální vánoční linku MHD.

 

Více informací o programu vánočních trhů najdete na webových stránkách www.vanocevhradci.cz.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, vanocevhradci.cz