Neděle

29. ledna 2023

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Fakultní nemocnice nařídila personálu i návštěvám ochranu úst a nosu

27. 12. 2022

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) v souvislosti s nárůstem počtu pacientů s akutními respiračními infekcemi a chřipkou a vysokou nemocností personálu ode dneška vydala nařízení o nošení ochrany úst a nosu. Návštěvy jsou nadále povolené. ČTK o tom informoval Zdeněk Tušl z tiskového oddělení FN HK. V posledních dnech nemocnice podle něj eviduje výrazný nárůst počtu akutních respiračních onemocnění.

"Celkový počet pacientů s chřipkou, RS viry a covid-19 hospitalizovaných ve FN HK přesahuje již více než 97 nemocných. Například na Boží hod vánoční bylo ve FN HK ošetřeno okolo 400 pacientů. FN HK v souvislosti s tímto vývojem otevřela část oddělení, na kterých měl být během svátků omezený provoz, aby zajistila dostatek volných kapacit pro hospitalizaci nemocných. Nemocnice v souvislosti s tím vydala nařízení nošení ochrany úst a nosu u zaměstnanců a návštěv," uvedl Tušl.

Situaci v nemocnici podle něj také stále komplikuje vysoká nemocnost mezi personálem nemocnice. "FN HK dosud nepřistoupila k vyhlášení zákazu návštěv pacientů," uvedl Tušl.

V době největšího náporu hospitalizovaných pacientů s covidem, který hradecká FN zaznamenala v únoru 2021, se počet hospitalizovaných s covidovou infekcí pohyboval kolem 250. Také tehdy situaci komplikoval vysoký počet nemocných z řad personálu.

V Královéhradeckém kraji je epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí. Počet nemocných se tento týden v kraji zvýšil o 7,8 procenta na 2352 nemocných na 100.000 obyvatel, uvedli krajští hygienici na webu. Nejvíce nemocných v uplynulém týdnu hygienici v kraji evidovali v okrese Hradec Králové, nejméně na Rychnovsku. Nejvíce nemocných minulý týden hygienici v kraji evidovali mezi lidmi ve věku 15 až 24 let.

Co se týče nákazy koronavirem, tak počty nově zjištěných případů covidu-19 v kraji minulý týden v mezitýdenním srovnání klesly. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených covidem na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, byla v pátek na hodnotě 36, dnes činila 27, uvedlo na webu ministerstvo zdravotnictví.

Státní FN HK je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách, pracuje v ní více než 5000 zaměstnanců a má více než 40 pracovišť. Ročně je tu hospitalizováno přes 40.000 pacientů, v posledních letech je zhruba 27.000 z nich operováno. Fakultní nemocnice Hradec Králové nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.

V Královéhradeckém kraji pečují o pacienty také krajské nemocnice, a to v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem av Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Podle dostupných informací krajské nemocnice kvůli chřipce žádná zásadní omezení nepřijala.

ČTK