Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Hradec chystá stavbu stacionáře pro zdravotně postižené za 200 milionů

7. 12. 2022

page.Name
Nové zařízení, kam bude moci denně docházet až 32 klientů se zdravotním postižením, chystá v Třebši hradecká radnice. Na ploše bývalého areálu technických služeb nedaleko objektu záchranné služby by měl vyrůst denní stacionář pro osoby starší 15 let. Zařízení tohoto typu město zatím nemá. Náklady na vybudování stacionáře radnice odhaduje na 200 milionů korun včetně daně. Postavit by jej chtěla do roku 2028. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

Stacionář by měl vyrůst na ploše bývalého areálu technických služeb nedaleko objektu zdravotnické záchranné služby. Zatím má radnice studii a připravuje projekt stavby. Přibližně 100 milionů korun by měl stát samotný objekt stacionáře. Dalších 100 milionů korun by měly stát například demolice, úprava dopravního napojení, zastávek MHD a okolního prostranství. Podstatnou část investice by město chtělo financovat z evropských a národních dotací.

Radnice zatím provozuje dětský denní rehabilitační stacionář. Chystané zařízení by na jeho služby mělo navázat. "Stacionář pro dospělé zdravotně postižené se stane dalším pilířem podpory takzvaných rodinných pečujících. Zohledňuje současné požadavky v oblasti sociální péče komunitního charakteru a splňuje kritéria moderního zázemí takovéhoto typu," řekl náměstek primátorky pro sociální věci Pavel Vrbický (Piráti).

Významnou investici v sociální oblasti město dokončilo letos v červnu, kdy otevřelo dům odlehčovací služby pro zdravotně postižené. Stavba domu s kapacitou 35 lůžek přišla včetně vybavení na 136,4 milionu korun. Objekt město vybudovalo na místě nevyužívaného bytového domu v Honkově ulici na Pražském Předměstí. Odlehčovací služba po přechodnou dobu pomáhá lidem, kteří mají sníženou soběstačnost, například kvůli věku, nemoci či jinému zdravotnímu postižení. Prostory jsou uzpůsobené kromě vozíčkářů i pro trvale ležící klienty.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Vizualizace: MMHK