Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Mistryně světa v karate Tesařová navrhla medaile pro Olympiádu dětí a mládeže

30. 12. 2022

page.Name
Výtvarnice Radka Tesařová z Hradce Králové, mimo jiné mistryně světa v karate z roku 2013, vyrobila medaile pro úspěšné sportovce zimní Olympiády dětí a mládeže, kterou od 22. do 26. ledna hostí Královéhradecký kraj. „Pro mě je hlavním motorem grafická tvorba ke konkrétní sportovní události a velice mě těší, že mohu pro talentované sportovce z celé republiky vytvářet medaile," řekla Tesařová.

Medaile pro úspěšné sportovce lednové zimní Olympiády dětí a mládeže budou z dílny výtvarnice a mistryně světa v karate z roku 2013 Radky Tesařové z Hradce Králové. Medaile o průměru deset centimetrů budu prořezávané s motivem obrysu hor a kulicha s bambulí. Za návrh a výrobu 420 medailí zaplatí Královéhradecký kraj jako pořadatel olympiády 102 tisíc korun.

Olympiáda za účasti asi 1700 mladých sportovců z celého Česka se uskuteční v Královéhradeckém kraji od 22. do 26. ledna a jejím centrem bude krkonošský Špindlerův Mlýn. Kromě Špindlerova Mlýna budou mládežníci soutěžit také na sportovištích a zimních stadionech ve Vrchlabí, Trutnově a v Nové Pace. Královéhradecký kraj bude hostitelem olympiády podruhé.

Návrh a výroba medailí vychází z loga olympiády, které vzešlo ze 101 návrhů soutěže pro středoškoláky. Autorem loga je student trutnovského gymnázia Antonín Schmied. Na jeho logo navázala Tesařová, která je dlouholetou karatistkou klubu SK Karate Spartak Hradec Králové a v roce 2016 byla vlajkonoškou Královéhradeckého kraje na mládežnické olympiádě v Ústeckém kraji.

Radka Tesařová

Hlavním symbolem na medailích jsou hory. „Zadání bylo poměrně jasné, tedy aby se medaile točily kolem loga čepičky. Vycházeli jsme z její bambulky a zadavatelům se líbily vzorky prořezávané medaile. A mě napadlo, že by se ta bambulka mohla opakovat a vznikl díky tomu motiv hor," uvedla karatistka a výtvarnice v tiskové zprávě Českého olympijského výboru.

Návrhy na originální medaile a stuhy začala Tesařová tvořit před deseti lety, založila i firmu nabízející medaile a stuhy. „Z vlastní zkušenosti vím, jak sportovci vnímají hodnotu ocenění a že univerzální diplomy a prefabrikované výlisky nejsou úplně to pravé. Pro mě je hlavním motorem grafická tvorba ke konkrétní sportovní události a velice mě těší, že mohu pro talentované sportovce z celé republiky vytvářet medaile," řekla Tesařová.

O medaile na olympiádě, na jejíž organizaci se podílí vždy jeden kraj, sportovní svazy a Český olympijský výbor, budou mladí sportovci v Krkonoších a Podkrkonoší bojovat v deseti sportech a jedné paralympijské disciplíně. Půjde o největší sportovní akci pro děti v Česku. Za 20 let konání dětskými olympiádami prošlo přes 50 tisíc mladých sportovců a sportovkyň. Mezi nimi je řada dnes úspěšných sportovců, například lyžařka Ester Ledecká či hokejista David Pastrňák.

 

Jiří Tůma, ČTK
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Facebook Radky Tesařové