Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Prosincové Salonky: Poprvé v historii Hradce Králové je v čele města žena

1. 12. 2022

page.Name
Je tady poslední měsíc letošního, poněkud turbulentního roku. Stejně jako v minulých měsících i pro prosinec jsme našim věrným čtenářům připravili další kulturně – společenský magazín Salonky, který ode dneška najdete na vybraných distribučních místech po celém Hradci Králové.

Po letošních komunálních volbách a zdlouhavých jednáních je už jasné, kdo usedl do vedení krajského města, zastupitelstva a rady. To by nebylo nic zvláštního, ale je tu jeden okamžik, který je zcela zásadní. Od roku 1851, kdy byl Hradec Králové vyhlášen samostatným městem, se v jeho čele vystřídalo celkem 25 mužů a žádná žena. Letos poprvé v historii tohoto města byla do jeho čela zvolena a novou primátorkou se stala Pavlína Springerová, předsedkyně Hradeckého demokratického klubu (HDK) a bývalá prorektorka Univerzity Hradec Králové.

„Nejzásadnější je, aby člověk co nejlépe odváděl svoji práci. Otázka genderu je v tomto smyslu druhořadá. Na druhou stranu to chápu jako důležitý symbolický moment, který by mohl otevřít bránu do politiky i dalším ženám v našem krásném městě. Může to být tedy i hozená rukavice a motivace pro jiné Hradečanky, které zvažovaly, zda se mají pustit do kolotoče komunální politiky,“ řekla v hlavním rozhovoru prosincového magazínu nová primátorka, která se zároveň stala ozdobou titulní strany.

Na třetí pokus se letos Hradečáci konečně dočkají vánočních trhů na Velkém náměstí. Tyto trhy v novém velkolepém formátu plánovala hradecká radnice už v roce 2020. Stejně jako o rok později ale jejich konání na poslední chvíli znemožnila epidemickou situace. Letos už ale konání trhů na Velkém náměstí nic nebrání a uskuteční se od 9. do 23. prosince. Více se dozvíte v dalším aktuálním materiálu prosincových Salonek.

Posledním 16. dílem skončil v říjnovém čísle magazínu Salonky oblíbený seriál Slávka Trávníčka Hradecké postavičky a figurky. Jak na nápad vytvořit seriál o postavičkách z Hradce přišel? Podle čeho jednotlivé postavičky vybíral? A pomáhali mu svými vzpomínkami také čtenáři? Nejen na tyto otázky odpovídá autor seriálu Hradecké postavičky a figurky, publicista Slávek Trávníček. Ten v dalším rozhovoru prozradil, že pro čtenáře Salonek připravuje nový seriál.

Z oblasti sportu, konkrétně fotbalu, je článek s titulkem Votroci pátí. Trenér varovně zvedá prst: Hrajeme o záchranu. „Před sezónou bychom tento rezultát – 5. místo a 23 bodů – brali, to není špatné. Na druhou stranu si musíme přiznat, že jsme si výborně rozjetou sezónu, kdy jsme na tomhle čísle byli už po 13. kole, pokazili těmi posledními třemi porážkami. Z toho mi vychází smíšené hodnocení,“ uvedl trenér hradeckých fotbalistů Miroslav Koubek.

S fotbalem souvisí i materiál o stavbě nové multifunkční arény. Jejím ikonickým symbolem budou zbrusu nová „lízátka“, tedy atypické osvětlení, která budou vztyčena v polovině prosince letošního roku. Tradiční rubrika Oko Salonek je tentokrát zaměřena na všemožná novoroční přání včetně novoročenek, kterým se lidově říká péefka, tedy PF. Těch varianta, která může péefko obsahovat, je nekonečná řada. Frekventovanými doprovázejícími slovy bývají zdraví, láska, peníze, štěstí, přátelství, klid, pokoj v duši, radost, krásné a spokojené dny, dobré zprávy, naděje a třeba také mír.

Betlémy vyřezává pro radost. Řeč je o Jakubu Sochorovi z Hradce Králové. Tvorbě betlémů se věnuje už čtvrtstoletí a pokračuje tak v dlouhé rodové tradici. Se svým otcem Martinem, který vyřezávání betlémů rovněž propadl, se účastní každoročně předvánočních výstav, kde představují nová díla. „Kouzlo betlémářství spočívá v tom, že si to každý dělá podle sebe a podle svého přesvědčení. Chci, aby mně to dělalo radost a přidanou hodnotou je, že to dělá radost lidem, kteří jdou na naše výstavy v období Vánoc. Když tam vidím rozesmáté děti, cítím, že je to pro mě ta správná cesta,“ sdělil v rozhovoru pro Salonky tvůrce betlémů.

Prosincové Salonky, které jako každý měsíc přinášejí množství zajímavých a inspirativních čtenářských materiálů, jsou tady. Nezapomeňte si je vyzvednout na  vybraných distribučních místech v Hradci Králové .A čtěte Salonky, jste tu pro vás!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek