Středa

7. června 2023

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Smutná zpráva. Zemřel uznávaný šachista Evžen Gonsior

15. 12. 2022

page.Name
Sportovní dění nejen na Královéhradecku zasáhla smutná zpráva. Ve věku 91 let navždy odešel Ing. Evžen Gonsior, jeden z nejlepších českých šachových trenérů a metodiků. Mimo jiné byl nehrajícím kapitánem československého reprezentačního družstva mužů na světových šachových olympiádách 1986 v Dubaji, 1988 v Soluni a na mistrovství Evropy družstev v roce 1988.

Šachový odborník Evžen Gonsior (6. 12. 1931 - 13. 12. 2022), který většinu života pobýval v Hradci Králové, byl odchovancem opavského šachového klubu, v době studií byl členem ŠK Aljechin Praha a od roku 1956 Slavie Hradec Králové. S tímto oddílem coby hrající trenér získal v roce 1978 přebornický titul mistra Československa družstev. Poté trenérsky i jako aktivní hráč působil v ŠK Ortex Hradec a ŠK Lípa. 

Z turnajových úspěchů jmenujme alespoň 3. místo na mezinárodním turnaji ve Vratislavi 1979 a 4. místo v Děčíně 1974. Byl mistrem FIDE, trenérem I. třídy a ústředním rozhodčím. Dále nehrajícím kapitánem československého reprezentačního družstva mužů na světových šachových olympiádách 1986 (Dubaj), 1988 (Soluň) a na mistrovství Evropy družstev 1988. Vedl české mládežnické reprezentanty na mnoha mistrovstvích světa a Evropy. Byl autorem řady trenérských publikací, podílel se na vzniku a rozpracování tréninkové metodiky.

„Průměrný učitel vypráví Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje.“ (Charles Farrar Browne)

„Zdá se mi ale, že ti nejlepší učitelé, v šachovém světě trenéři, dokonce dokážou změnit charakter svých svěřenců. Alespoň u mě to tak bylo… s panem Gonsiorem jsme spolupracovali řadu let a daleko více než za šachové úspěchy jsem mu vděčný za to, jak mě postupem času vychovával. Byla s ním vždycky legrace, šachy miloval, a to dokázal dobře předat svým žákům. Za svoje svěřence vždy bojoval, chtěl pro ně to nejlepší, věnoval se jim daleko nad rámec tréninkových hodin. Šachovému světu bude trenér jeho formátu velmi chybět. Naštěstí se můžeme snažit jeho odkaz předávat dál. Děkuji za vše, pane Gonsiore," vzpomněl na osobnost Martin Petr, předseda Šachového svazu ČR.

Především zásluhou Evžena Gonsiora vznikl systém individuálních tréninků mladých českých talentů používaných dodnes. Byl členem řady orgánů šachového svazu včetně trenérsko - metodické komise Šachového svazu České republiky. Dlouhá léta se individuálně staral o výchovu šachových talentů a trenérsky působil i při republikových šampionátech mládeže. Jeho tréninkovou péčí prošla řada našich reprezentantů, mimo jiné Martina Holoubková, Jan Votava či Martin Petr, většinou nositelé titulů velmistra.

Na televizních obrazovkách stanice ČT4 sport byl řadu let k vidění v pořadu V šachu, kde poutavým způsobem zasvěcoval diváky do tajů královské hry. Proškolil nespočet šachových trenérů, kteří jdou v jeho šlépějích. Obdivuhodná byla jeho neuvěřitelně vitalita. Ještě před několika lety byl k vidění na kole po cyklotrasách v hradeckých lesích, mimo jiné společně s Lubomírem Douděrou, autorem těchto řádků, okořeněno radostí z turistiky či houbaření. 

V úterý 13. prosince jeden z nejlepších českých šachových trenérů a metodiků Ing. Evžen Gonsior zemřel. Na 64 polích i mimo ně nám bude chybět.

Čest jeho památce!

 

Lubomír Douděra, Jiří Tůma
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra