Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Václava Havla si v neděli připomenou lidé i v Hradci Králové

17. 12. 2022

page.Name
Lidé v Královéhradeckém kraji si 18. prosince na několika místech připomenou bývalého prezidenta Václava Havla a jeho odkaz. V neděli uplyne 11 let od jeho úmrtí. V Hradci Králové se uskuteční vzpomínková akce od 11 hodin ve Wonkově ulici před městskou knihovnou u Lavičky Václava Havla. Akci pořádá hradecká radnice. Na Trutnovsku se koná vzpomínkový pochod k Havlově chalupě na Hrádečku.

U lavičky Václava Havla před hradeckou městskou knihovnou začne vzpomínkové setkání v neděli v 11 hodin. "V rámci tohoto vzpomínkového aktu proběhne i čtení textů z jeho děl v podání Jana Vápeníka, herce z Klicperova divadla," uvedla mluvčí královéhradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková. Vzpomínkovou akci pořádá přímo hradecká radnice. Zastupitele na akci pozvala na úterním zasedání primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK).  

Vzpomínkový pochod na Hrádeček je naplánovaný na nedělní dopoledne. Sraz účastníků bude v 9 hodin na parkovišti u trutnovského pivovaru. "Chceme společně zavzpomínat na osobnost našeho prvního polistopadového prezidenta a uctít tak jeho památku," uvedla Radka Severová ze skupiny Milion Chvilek Hradec Králové. Mezi pořadateli jsou mimo jiných i další hradecké organizace Síť aktivních občanů Hradec Králové nebo spolek Mluvmespolu.cz. 

Bývalého prezidenta připomíná v Královéhradeckém kraji několik míst, v Hradci Králové například také piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové, která od podzimu 2019 nese název náměstí Václava Havla. S návrhem pojmenovat část kampusu po bývalém prezidentovi Havlovi přišla hradecká univerzita. Také v Trutnově mají odkaz na prvního polistopadového prezidenta, nábřeží Václava Havla.

Státní pohřeb bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla se konal 23. prosince 2011, se světově uznávaným státníkem se tehdy do Prahy přijelo rozloučit 16 prezidentů, mezi nimi prezidenti Francie, Německa, Polska či Slovenska, a desítky dalších hostů. Svého přítele Havla přiletěla na jeho poslední cestě vyprovodit někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, nechyběli ani americký exprezident Bill Clinton s manželkou Hillary. S Havlem se v prosinci 2011 osobně rozloučily i desetitisíce Čechů.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz