Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Zájem o sdílená kola výrazně vzrostl, řeší se i rozšíření stanic do dalších lokalit

6. 12. 2022

page.Name
Od července letošního roku mohou Hradečáci využívat modrá sdílená kola společnosti Nextbike první čtvrthodinu zdarma. Provoz sdílených kol totiž nově začala dotovat hradecká radnice, která teď informovala, že díky tomu zájem o službu výrazně vzrostl. Počet výpůjček se oproti loňskému roku navýšil o 44 procent. Denně jich je zhruba 180. Naprostou většinu jízd ukončí uživatelé do 15 minut a nemusí za ni tedy platit.

Prvních pět měsíců má za sebou pilotní provoz městem dotovaných sdílených kol. Od července letošního roku mohou lidé využívat modrá kola společnosti Nextbike zdarma, pokud svou jízdu ukončí do 15 minut. Hradečtí zastupitelé už na jaře přidělili na roční podporu sdílených kol až dva miliony korun. 

Společnost Nextbike na základě dohody s městem nyní předala radnici data, ze kterých je patrné, jaký je o sdílená kola mezi obyvateli Hradce Králové zájem. Analýza se uskutečnila od července do října. Z dat vyplývá, že v porovnání se stejným obdobím v loňském roce vzrostl počet výpůjček o 44 procent. Každý měsíc se v Hradci uskuteční asi pět a půl tisíce jízd, denně zhruba 180. "Monitorované čtyři měsíce provozu hodnotíme kladně. Asi 86 procent výpůjček trvalo do 15 minut, což dokazuje, že občané podporu bikesharingu ze strany města ocenili a hojně využívali," okomentoval data CEO Nextbike Czech republic Lukáš Luňák. 

Nejvíce výpůjček se uskuteční na stanici u vysokoškolských kolejích, na Riegerově náměstí nebo u OC Futurum. Aktuální počet 51 stanic po městě by podle Luňáka nemuselo být konečným číslem: "V následujícím období máme v plánu detailně vyhodnocovat umístění stanic a dle zájmu občanů rozšířit systém o další lokality".

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Nextbike