Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

FC Hradec Králové má hodnotu 25 milionů, o prodeji rozhodne nová radnice

5. 10. 2022

page.Name
Hradecká radnice po letech úvah o prodeji akcií prvoligového fotbalového klubu konečně zná jeho tržní hodnotu. Ke konci loňského roku činila tržní hodnota FC Hradec Králové 25,2 milionu korun, vyplývá z posudku společnosti 1. Znalecká. Vzhledem k nedávným volbám už dosluhující vedení města tendr na prodej klubu vypisovat nebude. Rozhodnutí o prodeji bude podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) na novém vedení města.

Hradec Králové aktuálně vlastní 100 procent akcií fotbalového klubu FC Hradec Králové. "Znalecký posudek městu výrazně pomůže v rozhodování o budoucnosti fotbalového klubu. Nyní víme, v jakých hodnotách se můžeme pohybovat," řekl po dnešním zveřejnění ceny dosluhující primátor Alexandr Hrabálek. Zatím podle něj není jasné, jak velký podíl město k odkupu nabídne. "Mohlo by se vycházet z modelu v hokejovém klubu Mountfield HK, kde město vlastí 50 procent akcií. Variant je pochopitelně mnoho," uvedl Hrabálek. Cílem nalezení strategického partnera je podle něj i snížení dotace města klubu.

Posudek na ocenění klubu si město zadalo v červnu u liberecké firmy 1. Znalecká. Vedení radnice mínilo, že tendr na prodej klubu stihne vypsat do zářijových komunálních voleb. Zpracování posudku se však zdrželo a radnice tendr již do voleb vypsat nestihla. Problémem se ukázalo GDPR, tedy ochrana osobních údajů, týkající se smluv jednotlivých hráčů. Řešení se podle primátora našlo vytvořením souhrnné hodnoty smluv.

Znalci při zpracování posudku podle Hrabálka nejprve určili hodnotu klubu v intervalu. Dolní hranici pro takzvanou likvidační hodnotu stanovili na 21,8 milionu korun. Horní hranici podle takzvané majetkové metody určili na 89 milionů korun, přičemž do ní zahrnuli i hodnotu hráčů, která je proměnlivá. Výsledných 25,2 milionu korun je podle kombinované metody, která podle radnice zohledňuje výši zisku před odpisy a zdaněním a přeceněním majetku dle ratingu.

Radnice zamýšlela vypsat soutěž na prodej klubu proto, že se začali objevovat zájemci o vstup do klubu. O vstup do klubu letos projevil zájem podnikatel Vlastimil Sehnal, který byl v minulosti předsedou představenstva prvoligového 1. FC Brno a také senátorem za ODS v obvodu Blansko. V roce 2017 založil politické hnutí Sportovci. V červenci radnice za zájemce o vstup do klubu označila podnikatele Petra Dědka, který to však následně popřel.

FC Hradec Králové v minulém ročníku první fotbalové ligy skončil jako nováček na šestém místě. V účetním období od 1. července 2021 do 30. června 2022 klub vykázal ztrátu 5,98 milionu korun. Od města za účetní období dostal dotace 37,8 milionu korun, z nichž nejvyšší ve výši 20,4 milionu šla na vrcholový sport. Vlastní příjmy klubu činily 53,15 milionu korun. Celkový rozpočet klubu činil 90,9 milionu.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz