Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na konci října začne demolice kuklenské koželužny

11. 10. 2022

page.Name
Chátrající objekt bývalé koželužny v hradeckých Kuklenách čeká demolice. O její realizaci rozhodli v minulém roce městští zastupitelé. Demolice bude provedena ručním rozebráním s tím, že zbylý zachovalý materiál může město v budoucnu využít při budování nebo opravách objektů. Zachován zůstane ikonický komín. Práce mají být zahájeny na přelomu října a listopadu, dokončeny budou začátkem léta příštího roku. Město vyjdou na zhruba 1,5 milionu korun bez DPH.

Demolice kuklenské koželužny podle plánu začne na konci října. Podle rozhodnutí hradeckých radní z minulého týdne by měla město vyjít na jeden a půl milionu korun. Zatímco demolice malé tovární haly se blíží, ikonický komín, jako připomínka fabriky z 19. století, zůstane.

Demoliční práce budou prováděny velmi šetrně, půjde de facto o ruční rozebrání objektu. Cihly a další stavební materiály, které budou zachovalé, zůstanou městu pro další využití. Odpad bude postupně odvážen na skládku. Veškeré práce by měly být dokončeny začátkem léta příštího roku. Po dobu sedmi měsíců tak budou muset místní počítat s mírně zvýšeným provozem v dané oblasti a výjezdem stavebních vozidel na Pražskou třídu.

Prostranství bývalé koželužny by do budoucna chtělo město využít. „K dispozici máme studii, která obsahuje několik návrhů řešení této oblasti. Vzniknout by zde mohlo nové kuklenské náměstí. Jeho součástí by pak mohl být nový objekt, který bude obsahovat historické prvky staré koželužny a bude sloužit místním pro společensko-kulturní účely,“ uvádí vedoucí odboru hlavního architekta Magistrátu města Hradec Králové Petr Brůna. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK