Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nekonečný příběh? Jednání o pětikoalici nejsou ani po pěti týdnech u konce

31. 10. 2022

page.Name
Už déle než pět týdnů trvají povolební jednání o nové hradecké vládě. Utvořit by ji měla pětikoalice HDK+TOP09, ODS, Pirátů, Rozvíjíme Hradec (RH) a Změny pro Hradec a Zelení (ZPHZ). Při pondělním jednání ostatní strany odmítly požadavek RH, aby měl Jan Holásek jako radní v gesci některá rozvojová témata. Další jednání se uskuteční ve středu. Všichni vyjednavači věří, že bude poslední. K podpisu koaliční smlouvy by podle kandidátky na primátorku Pavlíny Springerové (HDK) mělo dojít na začátku příštího týdne.

Ani pondělní schůzka zástupců plánované pětikoalice nepřinesla definitivní potvrzení toho, kdo bude na hradecké radnici příští čtyři roky vládnout. Zástupci HDK+TOP09, ODS, Pirátů, RH a ZPHZ o pětikoalici jednají už šestým týdnem, podpis koaliční smlouvy se ale kvůli neshodám opakovaně odkládá. Na konci minulého týdne oznámila pětikoalice, že se výměnou gescí investic a životního prostředí mezi Adamem Zárubou (ZPHZ) a Lukášem Řádkem (TOP09) podařilo vyřešit poslední překážku ke vzniku koalice. Většina vyjednavačů proto očekávala, že pondělní jednání už bude krátkým a formálním stvrzením dohody všech stran. 

Místo toho jednali zástupci stran v pondělí večer takřka dvě hodiny. A po skončení jednání oznámili, že k definitivní dohodě stále nedošlo a ve středu se proto setkají znovu. Zatímco čtveřice stran je s návrhem dohody spokojená, rozpaky panují u hnutí Rozvíjíme Hradec. 

Rozvíjíme Hradec chce získat gesce pro Holáska

"Budeme ještě dotahovat znění finálního aranžmá mezi námi," řekl po pondělním jednání lídr RH Jan Holásek. Specifikovat, čeho se jednání mají týkat, odmítl. Dodal však, že jednání podle něj velmi pravděpodobně skončí úspěšnou dohodou už tento týden.

Podle kandidátky na primátorku Pavlíny Springerové padl na pondělním jednání požadavek ze strany RH, aby právě Holásek dostal na starost jako radní některá rozvojová témata. Springerová to označila za nesystémové řešení, které odmítla nejen její koalice HDK+TOP09, ale i ODS, Piráti a ZPHZ. "Všichni ostatní jsme byli schopní ustoupit. To znamená, že ustoupit musí i Rozvíjíme Hradec, jinak se s nimi nemůžeme o nějaké spolupráci bavit, protože tam nebude žádná důvěra," řekla po jednání Springerová. 

Holásek by se jako radní chtěl věnovat například Miletě, letišti, severní zóně, lokalitě Aldis nebo Nové Zelené. "Je tam tlak na to, aby vznikla funkce mimo systém, mimo náměstky," okomentoval to volební lídr Pirátů Pavel Vrbický. 

Podpis koaliční smlouvy nejdřív za týden

Další jednání se tedy uskuteční ve středu večer. Pokud hnutí RH přijme, že všichni radní zůstanou bez přidělených gescí, měly by strany ještě ten den podepsat předběžnou dohodu. K finálnímu podpisu koaliční smlouvy by pak mělo dojít začátkem příštího týdne poté, co projde vnitrostranickými schvalovacími procesy u všech politických subjektů. Podle Pavlíny Springerové by se měl slavnostní podpis koaliční smlouvy odehrát v pondělí nebo v úterý. 

Ke zvolení nového vedení města by pak podle plánu mělo dojít na jednání zastupitelů 15. listopadu. Náměstky Springerové by dle dohody měli být Miroslav Hloušek (ODS), Lukáš Řádek, Pavel Vrbický, Ilona Dvořáková (RH) a Adam Záruba. Neuvolnění radní pak mají být Arnošt Urban (HDK), Alexandr Hrabálek (ODS), Oldřich Vlasák (ODS), Aleš Dohnal (Piráti) a Jan Holásek. V zastupitelstvu by p ětikoalice měla 21 z 37 mandátů. Bez hnutí RH by koalice většinou v zastupitelstvu těsně neměla.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek