Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zastupitelé nové vedení města nezvolili. Pokusí se o to znovu 15. listopadu

24. 10. 2022

page.Name
Zastupitelé Hradce Králové na dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva nové vedení města nezvolili. Strany zvolené v zářijových volbách se dosud nedomluvily na většinové koalici. O jejím vytvoření bude dál jednat pět subjektů. Město budou do zvolení nového vedení řídit současní funkcionáři v čele s primátorem Alexandrem Hrabálkem (ODS). Dnešní jednání zastupitelé přerušili a pokračovat v něm budou 15. listopadu.

Zastupitelé složili slib zastupitele a určili, že primátor bude mít pět náměstků, zatímco dosud jsou náměstci primátora čtyři. Všech šest funkcionářů bude uvolněných, tedy plně placených. Rada města bude mít nadále 11 členů. 

Do následné volby primátora nikdo žádné návrhy nepředložil. Protože primátor zvolen nebyl, volba náměstků se nekonala.

"Strany formující se pětikoalice nebudou nikoho navrhovat ani se nebudou účastnit volby vedení města," řekla zastupitelka a předsedkyně HDK Pavlína Springerová. Springerová by se v případě vytvoření pětikoalice měla stát primátorkou.

Ve volbách vítězné hnutí ANO před dnešním zasedáním uvažovalo, že by na místo primátorky navrhlo svoji lídryni Janu Šandovou. Nakonec od toho upustilo. Předseda zastupitelského klubu ANO Lukáš Fiedler uvedl, že když budoucí pětikoalice nebyla měsíc po volbách schopná předložit návrhy na vedení města, tak to vyvolává otázku o její schopnosti vést město.

O pětikoalici od voleb jednají koalice HDK a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. V úterý 18. října ale ODS odmítla navržené rozdělení gescí a navrhla jednat o vytvoření široké koalice včetně ANO. Po následném jednání strany pětikoalice oznámily, že budou dál jednat a ODS potvrdila jednání o pětikoalici. 

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek