Čtvrtek

2. února 2023

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Zastupitelé v pondělí nové vedení města nezvolí. Pětikoalice ale žije dál

19. 10. 2022

page.Name
Slavnostní podpis koaliční smlouvy mezi stranami hradecké pětikoalice se navzdory dřívějším prohlášením v pondělí 24. října neuskuteční. Na ustavujícím zastupitelstvu ten den nebudou zvoleni ani žádní členové nového vedení města. Po večerním jednání stran to sdělila kandidátka na primátorku Pavlína Springerová (HDK). Jednání o pětikoalici podle zástupců stran však i přes zdržení spějí k úspěšnému závěru. Ve společném prohlášení strany uvedly, že široká koalice s hnutím ANO není přijatelnou variantou.

Dosavadní primátor Alexandr Hrabálek (ODS) a jeho tři náměstci zůstanou ve svých funkcích o něco déle, než původně sami předpokládali. Po středečním jednání možné budoucí pětikoalice je totiž jasné, že nové vedení města se na pondělním ustavujícím zastupitelstvu zvolit nepodaří. Konečná podoba koaliční smlouvy totiž navzdory dřívějším předpokladům stále není dojednaná. 

Zvrat v jednání přinesla úterní tisková zpráva, ve které ODS odmítla rozdělení gescí v pětikoalici. Občanští demokraté také uvedli, že zvažují podpořit variantu široké koalice včetně vítězného ANO. Hned ve středu se proto zástupci HDK+TOP09, ODS, Pirátů, Rozvíjíme Hradec (RH) a Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ) sešli k dalšímu jednání. A zatímco část hradecké veřejnosti už možná předpovídala rozpad jednání o pětikoalici, podle účastníků šlo o konstruktivní jednání. 

"Předložili jsme našim partnerům nějaké návrhy na uspořádání gescí. Vypadá to, že i vzhledem ke schvalovacím procesům po pondělním zastupitelstvu nové vedení města mít nebudeme. Deklarovali jsme tady ale dnes, že máme zájem dál pracovat na půdorysu této pětikoalice," okomentoval jednání hlavní vyjednavač ODS Pavel Staněk. Ve společném prohlášení strany pětikoalice uvedly, že široká koalice s hnutím ANO není přijatelnou variantou. ANO během dne zopakovalo, že je připravené v zájmu vytvoření silného a stabilního města jednat se všemi subjekty, po večerním jednání pětikoalice to však vypadá, že k jednáním s ANO se nikdo nechystá.

Později Staněk upřesnil, že požadavkem ODS je, aby gesce investic a rozvoje města zůstaly spojené pod jedním náměstkem. V neděli zveřejněném návrhu gescí přitom měl mít na starosti investice Adam Záruba (ZPHZ), zatímco rozvoj města Lukáš Řádek (TOP09).

Podle Pavla Vrbického (Piráti) nyní probíhají jednání mezi Zárubou a Řádkem. Sám lídr Pirátů byl s výsledkem středeční schůzky spokojený. I přesto je jasné, že dříve avizovaný podpis koaliční smlouvy se v pondělí dopoledne neuskuteční. Nejprve totiž musí strany dojednat přesnou podobu gescí u jednotlivých náměstků a poté budou podobu smlouvy schvalovat jednotlivé strany. Například u Pirátů bude schvalovací proces trvat čtyři dny. "Věřím, že podpis koaliční smlouvy se zpozdí jen o pár dnů," dodal Vrbický. 

S optimistickou náladou odcházela z jednání i kandidátka na primátorku Pavlína Springerová (HDK). Další jednání se podle ní uskuteční před pondělním ustavujícím zastupitelstvem. Na něm dle dohody nakonec nebude zvolena do funkce primátorky. Zvolen nebude ani žádný z náměstků či radních. Znamená to tedy, že i po ustavujícím zasedání zůstanou ve svých funkcích radní zvolení v roce 2018. 

Ke zvolení vedení města v čele s Pavlínou Springerovou tak bude nutné svolat další mimořádné zastupitelstvo. Pokud se v příštích dnech podaří překonat pětikoalici poslední překážku - tedy otázku gescí investic a rozvoje města, mohlo by se další zastupitelstvo uskutečnit začátkem listopadu. Dle dohody pětikoalice by se na něm měli náměstky Springerové stát Miroslav Hloušek (ODS), Lukáš Řádek (TOP09), Pavel Vrbický (Piráti), Ilona Dvořáková (RH) a Adam Záruba (ZPHZ). Funkce radních by pak měli zastávat Arnošt Urban (HDK), Alexandr Hrabálek (ODS), Oldřich Vlasák (ODS), Aleš Dohnal (Piráti) a Jan Holásek (RH). V zastupitelstvu by pětikoalice měla 21 z 37 mandátů.