Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Alexandr Hrabálek: Jsem primátorem všech Hradečáků a rád bych jím zůstal

15. 8. 2022 Komerční sdělení

page.Name
Na několik otázek nám odpověděl profesor Alexandr Hrabálek, který do vedení města před čtyřmi lety přešel z univerzitního prostředí. Dříve pracoval jako farmaceutický chemik, vysokoškolský pedagog a děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Podílel na vývoji a výrobě substrátů pro histochemii, konkrétně sloučenin využívaných pro včasnou diagnostiku dětských leukémií. Je autorem či spoluautorem 24 patentů a více než 80 publikací v prestižních vědeckých časopisech.

Pane primátore, jaký vnímáte rozdíl mezi vedením města a vedením fakulty?
Na první pohled by se mohlo zdát, že rozdíl není žádný, protože vždy by všem mělo jít o stejnou věc. Na fakultě to tak bylo, podíleli jsme se na vývoji léků, cíl byl jasný a všichni pro něj dělali maximum možného. Opozice ve vědě je většinou pozitivní a diskuse s lidmi, kteří se snaží vám vaše výsledky vyvrátit, bývává většinou přínosná pro obě strany. Tato analogie v politice, alespoň té hradecké, neplatí.

Jak tedy vnímáte hradeckou opozici?
Znám opozice dvě. S tou první jsem byl konfrontován v letech 2012-2014, kdy jsem byl zastupitelem poprvé. Byl jsem velmi překvapen vzájemným respektem a spoluprací mezi opozicí a vládnoucí koalicí. Byl to absolutně zásadní rozdíl s vysokou politikou, kde si poslanci navzájem házeli klacky pod nohy.

Před čtyřmi lety jsem právě na takovou opozici narazil. Bohužel, v Hradci Králové. Nevím, co způsobilo ten rozdíl, možná nenaplněné ambice, možná frustrace z neúspěchu. Kdo ví. Ale v každém případě, byla to jiná opozice, než jsem čekal. Výpad střídal výpad, často přecházející až do osobních dehonestací. Nepracovalo se dobře, vymizela pohoda, ale přesto jsme dokázali realizovat a přivést k životu spoustu projektů, které minulé vedení města v čele s HDK vůbec nerealizovalo anebo je zpackalo.

Mohl byste některé z nich jmenovat?
Samozřejmě, že mohl. Čtenáře sice nechci unavovat, jistě ten výčet znají, ale nakonec, nepochválí-li se člověk sám, nikdo to za něj neudělá. A hradecká opozice už vůbec ne.

Tak tedy: multifunkční sportovně-kulturní aréna, lávka přes Labe v lokalitě Aldis, sportovní hala na Pouchově, inteligentní dopravní systém, rekonstrukce ulice Hlavní na Novém Hradci Králové, výrazný rozvoj areálu Stříbrný rybník a městských lesů, které nám závidí i v Pardubicích, diplomatická dohoda týkající se realizace křižovatky Mileta a dokončení hal CTP, zahájení skutečné rekonstrukce ZUŠ Střezina a jistě by se našly další příklady.


V Hradci jsme prosadili stavbu multifunkční fotbalové arény. Nebudou se tam odehrávat jen ligová a reprezentační utkání. Hradec Králové se totiž díky aréně dostane i na kulturní mapu Evropy. Špičkové koncerty známých hvězd tak budou moci být i v našem městě.

V posledních letech jsem několikrát zaznamenal tvrzení, že magistrát nefunguje. Jak to vnímáte Vy? Je to pravda nebo pomluva?
Není to pravda ani pomluva, je to lež. Vždy jsem tuto nepravdu bral ani ne tak jako útok na svou osobu, ale jako na útok na zaměstnance magistrátu, kteří pracují kvalitně, poctivě, svědomitě a musím říct, že se jim to daří. Ti, kteří tuto lež šíří, tak dělají zcela záměrně, aby před veřejností očernili vedení města a mě osobně. Uvádějí to lidé, kteří patrně přetékají nenávistí vůči mé osobě, možná kvůli jejich vlastním nenaplněným ambicím. Zvykl jsem si na to, nicméně doufám, že soudní lidé, kteří se zajímají o to, co se v našem městě děje, vědí, že je to nesmysl a urážka stovek pracovníků, kteří na městě velmi dobře dělají svou práci.

A máte pro to nějaký důkaz?
Ano. Nefungující magistrát by nedokázal získat tolik desítek milionů dotací, nedokázal by zorganizovat tolik investičních akcí, nedokázal by pokrýt tolik kulturních a sportovních událostí, které v našem městě jsou, nedokázal by pomáhat podnikatelům v době covidové krize, atd. Mohl bych uvést spoustu dalších argumentů. Platí asi tvrzení, že úspěch se neodpouští. On již Vladimír Iljič Lenin řekl, že jestliže vám oponenti nadávají, udělal jste asi velmi dobrou věc. Nechci se zaštiťovat slovy zrovna tohoto revolucionáře, ale ono to tak v praxi skutečně je.

Opozice vám shodila ze stolu třeba projekt rekonstrukce Velkého náměstí. Proč?
Plánovali jsme vybudování podzemního parkoviště pod Velkým náměstím, což považuji za geniální projekt. Možná si to myslí i opozice; nepodpořila tento projekt jen proto, že s ním nepřišla ona? Nevím. V každém případě by z náměstí nebylo parkoviště a ožilo by. Bylo by možné zde pořádat akce, kvůli kterým vlastně ve středověku vzniklo. Trhy, slavnosti apod. Byli jsme označováni za barbary, kteří si neváží historických hodnot. Nesmysl. Provedli jsme celou řadu průzkumů, které nám ukázaly, kde je možné pod náměstí vstoupit, aniž bychom jeho historické dědictví jakkoliv porušili, neřku-li zničili.

Na kandidátce ODS jste až na 5. místě. Myslíte si, že budete znovu primátorem?
Víte, na minulé kandidátce jsem byl až na 8. místě. Mohli jste si přečíst výčet úspěchů našeho města pod mým vedením. Za to jsem poskočil o 3 místa dopředu. To asi není špatný výsledek, ne? Navíc, budu-li primátorem další období a bude-li se mému vedení dařit podobně, mám šanci v příštích volbách za čtyři roky poskočit až na místo druhé! A to za tu snahu přeci stojí.

Ale vážně. Mám spoustu rozdělané práce, mám spoustu dalších nápadů, co v našem městě zlepšit a zrealizovat. Hodně jsme toho udělali, ale je jasné, že ne všechno se může podařit za pouhé čtyři roky. Zkrátka, rozpočet je omezený a ne na vše jsou peníze ihned. Z toho tedy vyplývá odpověď na Vaši otázku. Nevím, jestli budu, ale chtěl bych. Bude to záležet na tom, kolik dostanu preferenčních hlasů ve volbách, jak dopadne ve volbách ODS a jaké budou možnosti utváření koalic. Na funkci primátora, na rozdíl od některých dalších, nejsem rozhodně existenčně závislý a hlavně, nekriticky po ní nebažím. Ale je přede mnou spousta rozdělané práce, kterou bych chtěl dokončit a prospět tak městu, které mám rád.

Proč by Vás tedy lidé měli znovu zvolit? Co chcete prosadit?
Hlavně chci, aby se lidem ve městě dobře žilo. Chtěl bych, ve spolupráci s komisemi místních samospráv, např. prosadit oživení sídlišť a parků (venkovní grily, posilovny, atrakce pro děti apod.), rozhodně bych chtěl zlepšit úroveň kontejnerových stání. Co ale zajímá lidi nejvíce je bytová výstavba. Ve městě je několik míst, kde je podle nového územního plánu možnost relativně masivní bytové výstavby. Tyto lokality bych neváhal poskytnout k dispozici developerům, aby realizovali kompletní bytovou výstavbu včetně občanské vybavenosti (školy, obchody, kulturní zařízení, řemeslnické provozovny apod.). Potřebujeme také sociální byty. Na konci tohoto roku snad město uskuteční koupi bývalé ubytovny fakultní nemocnice, kde plánujeme rozsáhlou rekonstrukci, včetně vzniku právě sociálních bytů. 

Vím, že městu zoufale chybí parkovací domy. Ve spolupráci s fakultní nemocnicí bych preferoval výstavbu jednoho z těchto domů právě u nemocnice. Již delší dobu se domlouváme se starosty okolních měst a obcí, že by stavbu takového zařízení podpořili. A to nejen morálně, ale také finančně.

Samozřejmě bych podporoval sportovní a kulturní instituce v našem městě. O naší podpoře hradeckého fotbalu jsme fanoušky snad přesvědčili dostatečně, stadion bude! A hokej? Podařilo se mně přesvědčit některé zastupitele, aby podpořili myšlenku prodloužení současné platné smlouvy s Mountfieldem a.s. o další dvě sezóny, takže máme v našem městě zajištěn ten nejkvalitnější hokej až do roku 2026.

Bohužel, opozice (např. zástupci HDK, Pirátů, Změny pro Hradec a Zelených) nám smetla ze stolu již připravenou výstavbu nových šaten pro hokejovou mládež. To je jeden z prvních úkolů, který bych rád realizoval. Nezapomínáme však také na další sporty, které se v Hradci provozují na nejvyšší republikové úrovni.


Smlouva s Mountfieldem prodloužena! Zajistili jsme Hradečákům Extraligu ledního hokeje až do roku 2026!

A co byste popřál voličům?
Aby volili rozumem. Tedy – velký křížek pro ODS a jeden malý pro číslo 5. Ale nyní vážně. Budu rád, když to tak bude, ale budu rád, když si Hradečáci zvolí zodpovědné zastupitele, kteří v podstatě hodí politiku stranou a budou svůj mandát vykonávat ku prospěchu města a jeho občanů. Jsem primátorem všech Hradečáků a rád bych jím zůstal.