Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec Králové odpustí neplatičům nájmů a služeb poplatky z prodlení

31. 8. 2022

page.Name
Hradecká radnice odpustí neplatičům nájemného a služeb z bytů poplatky z prodlení z jejich dluhů. V úterý o tom rozhodli zastupitelé města schválením takzvané dluhové amnestie. Podmínkou je, že dlužníci nesmí být v režimu exekuce. Město tím rozšířilo Parlamentem schválené milostivé léto, které umožní lidem zbavit se od 1. září do konce listopadu některých svých exekucí. Pro dluhovou amnestii hlasovalo všech 32 přítomných zastupitelů.

Podmínkou prominutí poplatků nebo úroků z prodlení bude v Hradci Králové uhrazení jistiny dluhu na nájmu, služeb spojených s užíváním bytu a zaplacení nákladů řízení. Jistinu bude muset dlužník zaplatit mezi 1. zářím a 30. listopadem.

"Máme i případy, že bývalí nájemníci již mají jistinu na nájmu uhrazenou, a z důchodu je jim stále strháváno několik tisíc korun měsíčně na poplatky z prodlení," uvedla ředitelka Správy nemovitostí Hradce Králové Jaroslava Bernhardová. Podle ní by městská dluhová amnestie proto mohla být i pro tyto dlužníky řešením a významnou pomocí.

Milostivé léto se týká lidí s exekucemi na dluh u veřejných institucí, například dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, radnic či státních a polostátních firem, jako je ČEZ. Pokud zaplatí původní dluh navýšený o administrativní poplatek, stát jim odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. Dluh se tak díky tomu může výrazně snížit.

Pravidla milostivého léta se podle náměstka primátora pro správu městského majetku Pavla Marka (za ANO) vztahují pouze na exekuce. Správa nemovitostí Hradec Králové proto přišla s návrhem rozšířit okruh dlužníků, kteří by se potenciálně chtěli zbavit dluhů. "Okruh dlužníků se rozšíří o ty, kteří mají uzavřenou dohodu o splátkovém kalendáři, je s nimi veden soudní spor nebo je dluh postižen výkonem rozhodnutí soudu, ale ne exekučního," uvedl Marek.

První milostivé léto se v Česku uskutečnilo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Exekuce se uzavřela, pokud dlužník zaplatil původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi. Penále, úroky a další poplatky se odpustily. Takto exekutoři podle podkladů k návrhu zákona zastavili v ČR zatím 42.000 exekucí. Podle Exekutorské komory mohli dlužníci akci využít u 1,3 milionu exekucí.

ČTK