Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Hradec zaplavila zelená sdílená elektrokola. V ulicích jich je 120

23. 8. 2022

Hradec zaplavila zelená sdílená elektrokola. V ulicích jich je 120 0 snímků
Východočeská metropole se dočkala svých prvních sdílených elektrokol. Firma Bolt vyslala do hradeckých ulic 120 moderních strojů, které si lze zapůjčit z 34 parkovacích stání. Většina těchto parkovacích bodů se nachází v centru města, případně v jeho blízkém okolí. Platforma Bolt tak představuje již druhý způsob sdílené osobní dopravy. Tím prvním byly elektrokoloběžky, které však po neshodách s magistrátem z provozu stáhla.

Elektrokola jsou v Hradci Králové aktuálně druhým sdíleným dopravním prostředkem. Zařadí se vedle klasických bicyklů, které pro krátkodobé zapůjčení nabízí firma Nextbike. V minulém roce se obyvatelé Hradce mohli seznámit i se sdílenými elektrokoloběžkami, ty však byly z ulic po několika měsících staženy a zatím se do Hradce nevrátily. Důvodem jsou dlouhodobé neshody mezi firmami Bolt a Lime a hradeckým magistrátem.

Sdílených elektrokol bude k dispozici celkem 120, uživatelé je budou moci zaparkovat na 34 parkovacích místech. K zahájení jízdy je potřeba mít nainstalovanou aplikaci Boltu, přes kterou se musí jízda i ukončit. Za jízdu zaplatíte 4,50Kč za každou započatou minutu. Odemknutí kola je zdarma, případná rezervace stojí 2Kč za minutu. Dosavadní problém s nevhodným parkováním, který byl jedním z důvodů stažení elektrokoloběžek, řeší Bolt možností nahlásit špatně zaparkované kolo skrz QR kód na rámu kola. Ohleduplné parkování uživateli aplikace připomíná stejně jako bezpečnou jízdu. Na jedno nabití ujede elektrokolo až 90 kilometrů.

„Sdílená elektrokola představují vysoce efektivní způsob pohybu po městě, který vhodně doplňuje síť veřejné dopravy. Proto se také velká část našich parkovacích stání nachází u zastávek MHD a dále na různých významných místech v historickém a širším centru. Sdílená kola Bolt umožňují rychle překonat kratší i střední vzdálenosti, a navíc bez velké námahy vzhledem k tomu, že jsou vybavena elektromotorem. Hradečtí si je jistě rychle oblíbí také proto, že jsou pohodlná a dobře se na nich jezdí,” věří manažerka Boltu Lucie Krahulcová.

Matěj Holaň
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Matěj Holaň