Čtvrtek

1. prosince 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Léto pokračuje a čtenáře v něm doprovází čerstvý srpnový magazín Salonky!

1. 8. 2022

Léto pokračuje a čtenáře v něm doprovází čerstvý srpnový magazín Salonky! 14 snímků
Prázdniny vstoupily do své druhé poloviny a zároveň s tím přinášíme čerstvé srpnové vydání hradeckého kulturně – společenského magazínu Salonky, který ode dneška, milí čtenáři a příznivci tohoto pravidelného periodika, najdete na vybraných místech celého Hradce Králové.

Do Klicperova divadla jsem se zamiloval už v Brně: To je titulek hlavního rozhovoru aktuálního magazínu, který nám poskytl Jan Sklenář, jehož jméno není potřeba dlouze představovat milovníkům divadla v krajském městě. Dvě dekády byl jednou z nejvýraznějších postav Klicperova divadla. Diváky bavil nejen svým obdivuhodným hereckým uměním, ale také skvělým zpěvem.

Žebrácká opera, Ještěři nebo Mrzák inischmaanský. To jsou názvy některých z her, ve kterých zanechal nesmazatelnou stopu. Dnes už herec Divadla v Dlouhé v Praze, který rovněž ozdobil titulní stranu srpnových Salonek, hovoří nejen o svém angažmá v Hradci Králové. 

Na východě Čech trávil základní vojenskou službu a odrazil se do velkého fotbalu. Řeč je o třiašedesátiletém fotbalovém trenérovi Patru Radovi. Rázný kouč, který je proslulý tím, že říká to, co si myslí, neskrývá se za prázdné fráze a často dává průchod emocím. Ve druhé polovině 70. let totiž Petr Rada strávil rok základní vojenské služby ve VTJ Hradec Králové a na východočeskou metropoli nedá dopustit. To se ostatně dočtete v dalším materiálu magazínu.

V tradiční anketě Salonek jsme osobnostem regionálního sportu položili otázku, zda hradečtí fotbalisté budou stejně úspěšní jako v loňské sezóně, kdy v nejvyšší fotbalové soutěži obsadili senzační šesté místo. Sport zahrnují ještě další dva příspěvky. Hokejisté Hradce Králové, vítězové základní části extraligy z minulého ročníku, jsou v plné přípravě na ledě. V této souvislosti přinášíme rozhovor s novou posilou, pětadvacetiletým brankářem Janem Růžičkou.

Věděli jste, že máme v Hradci Králové ženu, která se úspěšně věnuje boxu? V téhle spíše mužské disciplíně je čerstvou vítězkou mistrovství České republiky a momentálně se připravuje na olympiádu v Paříži v roce 2024. „Moje největší motivace je být historicky první českou boxerkou, která se dokáže kvalifikovat na olympiádu a zároveň získat i první medaili,“ vypráví v dalším rozhovoru reprezentantka ČR v boxu Kateřina Čavajdová.

Komunální volby klepou na dveře, proto jsme tuto blížící se událost nemohli opominout. Celkem 16 politických stran a hnutí sestavilo kandidátku do zářijových voleb v Hradci Králové. Jde o vůbec nejvyšší počet podaných kandidátek v novodobé historii města. Voliči budou 23. a 24. září vybírat celkem 37 zastupitelů. Při posledních komunálních volbách v roce 2018 překročilo potřebnou pětiprocentní hranici sedm stran, všechny své místo v hradeckém zastupitelstvu budou letos obhajovat.

V politickém duchu pokračujeme rozhovory s primátorem města Alexandrem Hrabálkem, který do vedení města před čtyřmi lety přešel z univerzitního prostředí. Dříve pracoval jako farmaceutický chemik, vysokoškolský pedagog a děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Prostor dostal i staronový lídr Pirátů, zastupitel Pavel Vrbický. Tato strana je v hradeckém zastupitelstvu od roku 2018 a lídr hovoří, co se jí za tu dobu povedlo nebo, jak chce řešit potíže s nedostupným bydlením nebo problémovou dopravou.

Ani v srpnovém magazínu nemůže chybět Příběh postavičky. Slávek Trávníček tentokrát představuje lesního muže z Nového Hradce. „Celoživotní mánička, rockový fanoušek a naprosto nezkrotný živel, který bydlí ve svém domku na Novém Hradci Králové hned u lesa, a proto se mu říká již dlouhá léta Lesní muž,“ popisuje Milana Boučka autor. V rubrice Oko Salonek se dočtete, jaké nepříjemnosti vás mohou potkat, když vyrazíte na vytouženou dovolenou letadlem.

Tečkou za srpnovými Salonky dělá rozhovor s nadšencem Milošem Tomkem, který v Hradci Králové nejen provozuje vzorkovnu Lesní svět, ale také se svým týmem hravou formou vytváří řadu rozmanitých naučných stezek a prvků, které mají do přírody přivést děti i dospělé, což se mu nadmíru daří. Srpnový magazín Salonky je tady a ode dneška ho najdete na vybraných distribučních místech v Hradci Králové .

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Bareš, archiv Salonek