Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

O místa v zastupitelstvu bude nakonec usilovat 15 stran a hnutí

5. 8. 2022

page.Name
Právní odbor královéhradeckého magistrátu zaregistroval kandidátní listiny 15 politických stran a hnutí do zářijových komunálních voleb, o dva více než v roce 2018. Zájem o mandáty hradeckých zastupitelů projevilo zpočátku 16 politických stran a hnutí, úřad ale jednu kandidátku odmítl zaregistrovat. ČTK to dnes sdělila mluvčí hradecké radnice Kateřina Rohlíčková. Ve volbách roku 2018 se do zastupitelstva dostalo sedm stran. Volby budou 23. a 24. září. Termín pro rozhodnutí o registraci či odmítnutí podaných kandidátních listin končí 6. srpna, úřad ale může registraci provést i dřív, pokud jsou k tomu splněny podmínky.

Odmítnutým uskupením je Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT - sdružení DSZ - Za práva zvířat a NK.

"Jedna politická strana nesplnila veškeré podmínky a nezajistila ani dodatečnou opravu dle výzvy, proto musela být ze seznamu vyškrtnuta. Hradečtí občané tak budou v zářijových komunálních volbách vybírat 37 zastupitelů z celkem 15 politických stran a hnutí," uvedl Rohlíčková.

V Hradci Králové budou voliči v září opět vybírat 37 zastupitelů, budou volit v 85 volebních okrscích. "U okrsků č. 32 a 53 dojde ke změně volebního místa. Voliči, kteří mají trvalý pobyt na adrese magistrátu, budou moci uplatnit své volební právo v okrsku č. 10. Hlasovací lístky dostanou občané nejpozději do 20. září do schránek, kde mají trvalé bydliště. Voličské průkazy se pro komunální volby nevydávají," uvedla Rohlíčková.

O přízeň voličů se budou ve stotisícovém Hradci Králové ucházet politické hnutí ANO 2011, Česká pirátská strana, ČSSD, uskupení Hradec rozumem, koalice Hradecký demokratický klub (HDK) a TOP 09 s podporou Hradeckých patriotů a LES, politické hnutí Hradečáci, uskupení Hradečtí kantoři a Nestraníci, lidovecká Koalice pro Hradec, KSČM, ODS, politická strana Roma Luma, hnutí Rozvíjíme Hradec - NOVÁ HRADECKÁ OBČANSKÁ KANDIDÁTKA, dále také STAN, SPD a Změna pro Hradec a Zelení.

Jména lídrů ani konkrétní obsazení kandidátek magistrát nezveřejnil, uvedli je ale zástupci oslovených stran a hnutí.

Jedničkou na kandidátce hnutí ANO je zastupitelka Jana Šandová, koalici HDK a TOP 09 vede do voleb prorektorka Univerzity Hradec Králové a hradecká zastupitelka Pavlína Springerová (HDK). Lídrem ODS je ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek. O pozici jedničky ODS se ucházel i primátor Alexandr Hrabálek, ale při vnitrostranické volbě neuspěl a kandidovat bude z pátého místa.

Lídři do komunálních voleb v Hradci Králové

ANO - Jana Šandová
ČSSD - Jan Král
Hradec rozumem - Zdeněk Cvejn
Hradečáci - Jakub Andrys
Hradečtí kantoři a Nestraníci - Jan Faltýnek
Koalice HDK a TOP 09  - Pavlína Springerová
Koalice pro Hradec - Růžena Divecká
KSČM - Táňa Šormová
ODS - Miroslav Hloušek
Piráti - Pavel Vrbický
Roma Luma - Jan Bendig
Rozvíjíme Hradec - Jan Holásek
SPD - Irena Němcová
STAN - Luboš Hoker
Změna pro Hradec a Zelení - Adam Záruba

V čele kandidátky Koalice pro Hradec je vodohospodářka Růžena Divecká, Piráty opět vede poradce ve strojírenství Pavel Vrbický. Změnu pro Hradec a Zelené znovu vede zastupitel a člen rady města Adam Záruba. V čele kandidátky KSČM je znovu bývalá krajská radní pro školství Táňa Šormová a lídrem hnutí STAN je logistik Luboš Hoker. Jedničkou Svobody a přímé demokracie (SPD) se stala středoškolská učitelka a ekonomka Irena Němcová. Sociální demokracii se do hradeckého zastupitelstva po čtyřleté pauze pokusí vrátit z pozice lídra obchodní manažer Jan Král.

Lídrem hnutí Rozvíjíme Hradec je senátor, hradecký a krajský zastupitel a právník Jan Holásek. Nový volební subjekt Hradečtí kantoři a Nestraníci vede ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek. Lídrem uskupení Hradec rozumem bude advokát a krajský předseda strany PRO Zdeněk Cvejn. Politické hnutí Hradečáci má v čele kandidátky specialistu na síťovou bezpečnost Jakuba Andryse a strana Roma Luma dělníka Jana Bendiga, zjistila ČTK u stran a hnutí.

Po volbách v roce 2018 koalici vytvořilo vítězné hnutí ANO s ODS a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla. Dalšími stranami v nynějším zastupitelstvu jsou HDK, Piráti, Koalice pro Hradec a KSČM.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz