Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Fakultní nemocnice zavedla novou metodu náhrad mitrálních chlopní

25. 2. 2022

page.Name
Komplexní kardiovaskulární centrum ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FNHK) začalo používat novou moderní metodu náhrady mitrální chlopně. Za použití systému Tendyne, který byl v Česku poprvé použit v listopadu 2020, úspěšně provedli lékaři náhradu této chlopně u dvou pacientů. Oba již byli propuštěni do domácího ošetřování. Nová metoda je určena pro pacienty v pokročilém věku nebo s tak závažnými přidruženými onemocněními, že by operace klasickým způsobem byla buď neproveditelná nebo vysoce riziková.

„Nově zavedená metoda je určena pro pacienty, jejichž stav neumožňuje provést operaci klasickým způsobem, představuje mírnější zátěž pro organismus a přináší také rychlejší rekonvalescenci,“ uvedl přednosta Kardiochirurgické kliniky FNHK Jan Vojáček. Na operaci se podílel tým odborníků Komplexního kardiovaskulárního centra FNHK.

Lékaři nyní plánují další dvě operace pacientů, v tomto roce chtějí provést zhruba desítku náhrad mitrálních chlopní touto metodou. Klasická náhrada mitrální chlopně, se provádí přes hrudník, vyžaduje připojení pacienta na mimotělní oběh a zpravidla tak i delší rekonvalescenci pacientů. Nově zavedená metoda se provádí malým řezem na levé straně hrudníku bez nutnosti připojení pacienta na mimotělní oběh.

„Zavedení této novinky považujeme za velmi důležité, protože nyní ve FNHK můžeme využít při léčbě našich pacientů s chlopenními vadami kompletní spektrum kardiochirurgických i katetrizačních výkonů,“ doplnil profesor Vojáček.

Mitrální chlopeň je jednou ze čtyř chlopní, které zajišťují správný směr toku krve v srdci. Při takzvané nedomykavosti této chlopně dochází k poruchám toku krve a u pacientů se objevuje dušnost, únava, kašel či rychlý a nepravidelný puls nebo bolesti na hrudi, především při zvýšené námaze. V konečné fázi, pokud není přistoupeno k léčbě, vede toto onemocnění k nezvratnému poškození srdce.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FNHK