Pátek

29. září 2023

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Hradec Králové nabídl pomoc partnerskému městu Černigov

24. 2. 2022

page.Name
Hradecká radnice nabídla pomoc válkou zasaženému ukrajinskému městu Černigov, které je partnerským městem Hradce Králové. Město zvažuje například možnost ubytování válečných uprchlíků v městských bytech nebo ubytovnách. O konkrétních možnostech budou zítra jednat předsedové všech hradeckých zastupitelských klubů. Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) podle svých slov také navrhne zastupitelům zrušení partnerské smlouvy s ruským městem Kronštadt. K tomuto kroku vedení města vyzvali i opoziční Piráti.

Podle primátora hradecká radnice poslední dny a hodiny bedlivě sleduje situaci na Ukrajině a ve svém partnerském městě Černigov (Chernihiv). „Doufal sem, že takové ráno, do kterého se dnes probudila Evropa, nenastane. Bohužel ruská invaze na Ukrajině sílí a vojska již podle některých médií dorazila do Černigova, našeho partnerského města. Již od úterý jsem se snažil telefonicky spojit se starostou města, bohužel se nám to zatím nepodařilo. Zároveň jsem proto odeslal mail a dopis panu starostovi s nabídkou pomoci v jím určeném rozsahu. Nedokážeme si představit, co v těchto chvílích lidé na Ukrajině prožívají, co vše musí řešit, proto uděláme vše proto, abychom mohli našim partnerům pomoci, jak jen budou potřebovat,“ říká primátor Alexandr Hrabálek.

Odbor majetku už v tuto chvíli monitoruje možnosti poskytnutí ubytování v městských bytech a ubytovnách. „Je potřeba se připravit, proto s odborem majetku dáváme dohromady veškeré objekty a byty v majetku města, které by mohly sloužit k případnému využití. Stejně tak budeme jednat ještě o dalších možnostech pomoci pro obyvatele a občany Ukrajiny,“ doplňuje náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek (ANO).

Na podporu země byla také v úterý ráno vyvěšena před hradeckým magistrátem města ukrajinská vlajka. Na rozdíl od vyvěšení tibetské vlajky se na tom hradečtí radní shodli jasnou většinou. Vyvěšení ukrajinské vlajky nepodpořil pouze radní Jiří Langer (za ANO).

K situaci na Ukrajině na pátek svolal primátor jednání předsedů zastupitelských klubů. „Je potřeba společně prodiskutovat postoj města k této věci a domluvit se na vhodných dalších variantách postupu. Vzhledem k tiskovému prohlášení města Petrohrad k situaci na Ukrajině navrhnu zastupitelstvu města zrušení platnosti smlouvy s městem Kronštadt,“ dodává primátor. Město Kronštadt, které je administrativní součástí Petrohradu, je partnerským městem Hradce od roku 2019. 

K reakci na ruskou agresi vyzvali radnici i opoziční Piráti. Kromě zrušení smlouvy s Kronštadtem, vyčlenění městských prostor pro válečné uprchlíky a pomoci Černigovu chtějí na zasedání zastupitelstva 1. března také otevřít otázku finanční podpory města na veřejnou sbírku Charity České republiky na pomoc Ukrajině. Ke zrušení smlouvy s Kronštadtem vyzval primátora i hradecký STAN.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek