Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecký dopravní podnik chystá nový odbavovací systém MHD

11. 2. 2022

page.Name
Nejpozději ke konci letošního roku by ve vozidlech hradecké MHD měl být v provozu nový odbavovací systém, který bude akceptovat bezkontaktní platby jízdného včetně chytrých mobilních telefonů či hodinek. Doposud mohli cestující platit městskou kartou, platební terminál pro bankovní karty pro platbu jednotlivého jízdného byl ale dosud pouze u řidičů trolejbusů. Za nový odbavovací systém hradecký dopravní podnik zaplatí necelých 25 milionů korun bez DPH.

Největší výhodou nového odbavovacího systému, který ve vozech MHD nahradí dosavadní "žluté krabičky", bude zvýšení možností způsobu platby jízdného. Zaplatit budete moct nově bezkontaktně třeba platební kartou, chytrými hodinkami nebo mobilním telefonem. „Především to bude znamenat velký posun a zvýšení atraktivity naší městské hromadné dopravy pro cestující, kteří nejezdí pravidelně. Bude to ale znamenat změnu i pro stávající držitele městských karet. Současně by to byl i vhodný moment, kdy by mohlo dojít k uvažované úpravě ceníku MHD, která nás vzhledem k růstu inflace, cen energií, mezd a dalších vstupů nejspíš čeká. Se zástupci klubů v zastupitelstvu jsme se tak dohodli, že ke změně cen jízdného by mělo dojít nejdříve až v rámci zprovoznění nového odbavovacího systému,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS).

Na konci loňského roku hradecký dopravní podnik vysoutěžil v tendru na odbavovací systém společnost EM TEST ČR s nabídkovou cenou 24,9 milionů korun bez DPH. „Nový systém bude umět komunikovat s platebními kartami, chytrými telefony či hodinkami, cestující budou moci platit i kartami regionální veřejné dopravy. Součástí zakázky je i obnova systému dispečerského řízení, e-shopu pro zákazníky a pořízení devatenácti nových elektronických označníků na vybraných jedenácti zastávkách. Ty budou v on-line režimu a cestujícím budou mimo jiné poskytovat informaci o reálném příjezdu spoje do zastávky a kompletní jízdní řády příslušné zastávky,“ popisuje náměstek primátora pro oblast městského majetku Pavel Marek (ANO).

O budoucnosti městských karet zatím není jasno

Dopravní podnik aktuálně s dodavatelem ladí harmonogram celé zakázky, instalaci technologie a především pak formu přechodu ze starého na nový systém. Oproti původnímu plánu počítá ředitel dopravního podniku s tím, že fungovat bude nadále i městská karta. „Chceme, aby se podařilo vše nastavit tak, aby nový systém poskytoval všechny požadované služby v rámci odbavení cestujícího, současně ale aby fungovaly stávající městské karty. Tedy aby naši věrní zákazníci mohli jezdit bez jakéhokoliv omezení a změnu tarifu či způsobu platby jízdného si zařídili postupně. Jakmile se s dodavatelem dohodneme na detailech přechodu, představíme jeho harmonogram,“ doplňuje ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham.

Hradec Králové na rozdíl od Pardubic vysoutěžil systém, který je se současnou městskou kartou kompatibilní. I tak je ale budoucnost městské karty podle náměstka Marka nejistá. „Ta karta technicky fungovat bude, ale je otázka, jestli ji dopravní podnik a město budou chtít i nadále provozovat. Městská karta má své technické nedostatky a určitě nemá zaručené pokračování. Je otázka, zda se nerozhodneme městskou kartu nahradit nějakou moderní technologií, která má před sebou delší budoucnost," informuje Marek. Nový odbavovací systém by měl být v provozu ve vozidlech hradecké městské hromadné dopravy do konce letošního roku.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz