Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Hradecký senátor navrhl zamítnutí pandemického zákona

9. 2. 2022

page.Name
Už ve čtvrtek budou senátoři hlasovat o návrhu novely pandemického zákona. Tu před týdnem po dlouhé debatě a obstrukcích schválili poslanci a o víkendu potvrdil svou vůli pandemický zákon podepsat i prezident republiky Miloš Zeman. Proti pandemickému zákonu se ale poněkud překvapivě začíná stavět podstatná část senátorů. Na návrh hradeckého senátora Jana Holáska dnes Ústavněprávní výbor Senátu jednohlasně doporučil senátorům, aby zítra návrh zamítli.

Nový pandemický zákon přinesl vlnu emocí už minulý týden, kdy o něm celkem 35 hodin jednali poslanci. Vládní koalice nakonec novelu zákona i přes dlouhé obstrukce ze strany opozice a také protesty demonstrantů před budovou sněmovny prosadila. V nedělní Partii Terezy Tománkové na TV Prima pak oznámil prezident Miloš Zeman, že pokud projde přes Senát, zákon podepíše.

Vládní koalice přesto ještě nemá vyhráno. Ačkoliv disponuje v Senátu jasnou většinou, podporu pro novelu pandemického zákona zde dost možná nenajde. Už ve středu se zabýval pandemickým zákonem Ústavněprávní výbor Senátu. Už před jeho jednáním se ozývaly hlasy senátorů, kteří se proti návrhu vymezili. Jedním z nich byl i senátor za Hradecko Jan Holásek, který byl pro projednání pandemického zákona v Senátu jmenován zpravodajem Ústavněprávního výboru.

Ten se podle svých slov nakonec rozhodl navrhnout zamítnutí novely pandemického zákona. "V zásadě jsem se rozhodoval mezi snahou nedostatky zákona opravit a zamítnutím. S ohledem na velmi krátkou dobu, kterou bych měl na případnou úpravu zákona (reálně 6 dní), jsem se nakonec rozhodl pro jeho zamítnutí," napsal na sociální sítě.
 

Výhrady k pandemickému zákonu shrnul Holásek do šesti bodů:

  • velké pochybnosti ohledně ústavnosti omezení práva na svobodu pohybu v případě karantény z důvodu antigenního testu, a zejména z důvodu pobytu v cizích rizikových zemích
  • třídenní karanténa na základě zaslané SMS – jednak s tím nesouhlasím, a zároveň si dost dobře nedokážu představit, jak se takové doručení SMS bude prokazovat
  • byl by znemožněn přednostní soudní přezkum přijatých opatření, i když jsou zrušena
  • zákon je přijímán narychlo, v tzv. legislativní nouzi, a není čas promyslet všechny navržené změny do důsledků
  • nedostatečná důvodová zpráva
  • neproporciální pokuty za porušení povinnost

Návrh Holáska na zamítnutí pandemického zákona podpořil dnes dopoledne Ústavněprávní výbor. A to dokonce jednohlasně. Informovali o tom členové výboru Zdeněk Hraba (STAN) nebo právě hradecký senátor Jan Holásek.

Ústavněprávní výbor má celkem osm členů. Hned sedm z nich je přitom členy senátorských klubů, ve kterých mají své zástupce členové současné vládní koalice. Členem výboru je kromě hradeckého senátora a zastupitele Holáska i hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Jednohlasné doporučení výboru není pro Senát jako celek závazné. Šance na to, že ve čtvrtek novelu pandemického zákona senátoři odmítnou, se ale minimálně výrazně zvýšila.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz