Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Hradečtí radní neschválili vyvěšení tibetské vlajky, opozice to chce zvrátit

23. 2. 2022

page.Name
Hradečtí radní na svém včerejším zasedání nepřijali návrh, podle kterého se měla radnice zapojit do mezinárodní kampaně vlajka pro Tibet. Pro vyvěšení vlajky hlasovalo pouze pět radních, potřeba bylo šest hlasů. Zda před hradeckou radnicí na výročí Tibetského národního povstání 10. března nakonec město vlajku vyvěsí, rozhodnou zastupitelé. Několik opozičních stran totiž rozhodnutí radních kritizuje a avizuje, že se příští týden pokusí rozhodnutí zvrátit na jednání zastupitelstva.

Už podruhé během tří let zablokovali na radě města politici zvolení za ODS a hnutí ANO vyvěšení tibetské vlajky před budovou magistrátu. Na úterním jednání radních chyběl k přijetí návrhu na zapojení města do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet jeden hlas. Návrh, který předložil primátor města Alexandr Hrabálek (ODS) podpořilo pět radních. Kromě primátora to byli náměstci Monika Štayrová (ANO) a Pavel Marek (ANO), radní Michal Moravec (ODS) a také jediný zástupce opozice v radě města Adam Záruba (Změna pro Hradec a Zelení). Potřeba bylo hlasů šest.

Návrh nepodpořil náměstek primátora Jiří Bláha (ODS), bývalý primátor Oldřich Vlasák (ODS) a radní Jiří Langer (za ANO). Ze zasedání pak byla omluvena poslední z radních Andrea Turková (ANO). Primátor Hrabálek neskrýval z rozhodnutí radních zklamání. "Proč to část radních nepodpořila, to byste se musel zeptat jich. Pro hlasovalo pouze pět radních. Neberu to jenom jako podporu Tibetu, ale jako symbolické vyjádření podpory všem národům, které bojují za sebeurčení a za lidská práva," okomentoval rozhodnutí radních Hrabálek.  

Mezi těmi, kteří vyvěšení vlajky nepodpořili, byl i investiční náměstek Jiří Bláha. "Problém mám s tím, jakým způsobem je to v Hradci Králové i obecně prezentováno," vysvětlil to na středeční tiskové konferenci. 

Je to šok a projev neúcty, zní z opozice

Rozhodnutí radních nemile překvapilo většinu opozičních zastupitelských klubů. Je tak velmi pravděpodobné, že zastupitelé příští týden rozhodnutí radních zvrátí. To už se ostatně stalo v roce 2020. "Vnímáme Tibet jako území, kde jsou potlačovaná lidská práva. Rozhodně navrhneme zastupitelům, aby se Hradec Králové do kampaně Vlajka pro Tibet zapojil. Vůbec nechápu, proč to rada odmítla," řekl Salonkám zastupitel Pavel Vrbický (Piráti). 

Podobně hovoří i další zástupci opozice. "Považuji to za projev neúcty vůči některým národům a nepochopení toho, co ta vlajka symbolizuje. Určitě se k tomu na úterním zastupitelstvu vrátíme a budeme to chtít změnit," uvedla šéfka HDK Pavlína Springerová. Šokovaná rozhodnutím radních byla předsedkyně zastupitelského klubu Koalice pro Hradec Anna Maclová. "To myslíte vážně, že to neschválili? Přiznám se, že jsem to nevěděla a je to pro mě šok. Určitě jsem pro to, abychom to rozhodli příští týden na zastupitelstvu zvrátili," řekla Salonkám Maclová.

Podporu kampani Vlajka pro Tibet dodal i jediný opoziční radní Adam Záruba. "Moc mě to nepřekvapilo, protože vím, že někteří členové mají tento názor dlouhodobě. Předpokládám, že to téma na zastupitelstvu někdo zvědne. Jako Změna a Zelení vyvěšení určitě podpoříme," uvedl Záruba.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Hradec Králové byl v roce 1996 jedním z prvních měst v Česku, které se ke kampani připojilo. Později na konci 90. let a na začátku 21. století radnice vlajku oficiálně nevyvěšovala. V posledních letech vlála tibetská vlajka před magistrátem pravidelně, naposledy loni. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz