Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Komunistu Ondráčka vyšetřuje policie. Napsal, že obdivuje Putina

28. 2. 2022

page.Name
Lídr KSČM v Královéhradeckém kraji z nedávných sněmovních voleb Zdeněk Ondráček má problém. Podle serveru Neovlivní.cz ho totiž začala vyšetřovat policie. Důvodem mají být jeho příspěvky na sociálních sítích, ve kterých se obdivně vyjadřoval o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a chválil jeho postoje k Ukrajině.

Zdeněk Ondráček je dlouhodobě nejvýraznější tváří KSČM v Královéhradeckém kraji. Od roku 2012 do roku 2020 byl krajským zastupitelem, od roku 2013 do října loňského roku byl za hradecký kraj také poslancem. V poslední době se však jeho politická kariéra nevyvíjí tak, jak by si sám představoval.

Na podzim roku 2020 byl Zdeněk Ondráček kandidátem komunistů na hejtmana Královéhradeckého kraje. KSČM však nepřekročila pětiprocentní hranici a z krajského zastupitelstva její zástupci úplně zmizeli. Obdobně to vypadalo před čtyřmi měsíci i ve sněmovních volbách. Ondráček jako krajský lídr nedokázal komunisty dovést přes pětiprocentní hranici. V hradeckém kraji dokonce KSČM získala menší podíl hlasů než v celostátním průměru. Aktuálně zůstává Ondráček už pouze opozičním zastupitelem v Trutnově.

Ondráček o víkendu svůj profil skryl před veřejností

Podle serveru Neovlivní.cz má teď Zdeněk Ondráček i další problém. Dostal se totiž do hledáčku policie. Zájem policie na sebe podle serveru Ondráček přivolal zejména svým příspěvkem na Facebooku z 18. února, v němž komentoval hrotící se situaci na Ukrajině.

„Obdivuji Putina za trpělivost s tou ukrajinskou fašistickou chátrou… střílet na školy, školky, nemocnice a další ryze civilní objekty mohou opravdu jen svině,“ napsal bývalý poslanec. Na síti už tento příspěvek nyní není dostupný a Ondráčkův profil je od víkendu neveřejný, takže prohlížet jej mohou jen ti, které do něj on sám pustí, upozornil server.

“Příspěvek Zdeňka Ondráčka policie řeší. Je mezi těmi, u nichž je podezření, že porušují zákony,” cituje server Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity. Oficiálně policisté případ nekomentují. Už v sobotu však upozornilo Nejvyšší státní zastupitelství veřejnost na fakt, že některé veřejné projevy podpory a souhlasu s útoky Ruské federace na Ukrajinu mohou být posouzeny jako trestný čin. 

Kontroverzní postoje dával najevo už v minulosti

Současné postoje Zdeňka Ondráčka k dění na Ukrajině nejsou velkým překvapením. V roce 2019 ještě jako poslanec vyrazil na oslavy 5. výročí vyhlášení samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Přivítali jej tam se všemi poctami. „Byla to soukromá cesta a své soukromé cesty nemám důvod komentovat,“ hájil se tehdy poslanec.

České ministerstvo zahraničí se od něj striktně distancovalo a tehdejší šéf diplomacie Tomáš Petříček řekl, že poslanec dělá zemi ostudu, připomněl Neovlivní.cz. Pod kritiku veřejnosti se Ondráček opakovaně dostával i kvůli svému působení před sametovou revolucí. Za totalitního režimu byl členem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a mimo jiného zasahoval proti demonstrantům během Palachova týdne v roce 1989.

Trestní oznámení podal na Ondráčka i hradecký poslanec

Kvůli výrokům Ondráčka se už v neděli obrátil na policii i současný hradecký poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP09). Informoval o tom na svých sociálních sítích. 

Ke stejnému kroku podle svých slov přistoupil o víkendu například i bývalý hradecký zastupitel Aleš Dohnal (Piráti).  


Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Facebok KSČM