Pátek

29. září 2023

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Křižovatka Fortna bude kvůli rekonstrukci osm měsíců uzavřená

21. 2. 2022

page.Name
Už v polovině března začne rozsáhlá rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortna v centru Hradce Králové. Oblast křižovatky bude od dubna až do konce roku zcela zcela uzavřená. Rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortna město vyjde na 52,6 milionu korun bez DPH. Dalších 21 milionů město zaplatí za údržbu a opravy přilehlého Moravského mostu. Ty provedou technické služby v době uzavírky.

Velkou trpělivostí se budou muset v letošním roce obrnit řidiči jezdící po vnitřním městském okruhu. „Celková uzavírka oblasti kolem křižovatky Fortna bude znamenat velké komplikace, jelikož se jedná o důležitý dopravní uzel, kde se denně pohybují tisíce řidičů i chodců. Výsledkem této rekonstrukce má být nejen zkvalitnění veřejného prostoru, ale především zvýšení bezpečnosti chodců a cyklistů v této oblasti. Prosím proto veřejnost, aby k této akci přistupovala s trpělivostí a respektovala nastavené objízdné trasy,“ řekl hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS). 

Pod Bonem publicem vznikne kruhový objezd

Nynější křižovatka ulic Komenského a Ignáta Herrmanna ve tvaru písmene T, která se nachází přímo pod schodištěm Bono publico, se v příštích měsících přemění na kruhový objezd. Dojde také k úpravě chodníků a cest v okolí a změní se i vzhled dopravního uzlu. Upraveny budou vozovky v okolí terminálu, sjezd u okresního soudu, obratiště v ulici Jana Koziny, přilehlé parkoviště a ostrůvek na Orlickém nábřeží. Další opravy čekají také chodník ke zdravotní škole, autobusové zastávky, vjezd do kasáren a místa pro přecházení.„Původně jsme počítali s tím, že celá tato investiční akce bude dokončena v polovině příštího roku. Podařilo se nám ale domluvit se se stavební firmou, která v případě celkové uzavírky zvládne stavební práce dokončit na přelomu roku. Celá akce se tak nejen zrychlí, ale také se nám díky tomu podaří ušetřit nemalé finanční náklady spojené s rekonstrukcí,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS). První řidiči by se tak přeměněnou lokalitou mohli projíždět už začátkem příštího roku.

Objízdné trasy čekají i městskou hromadnou dopravu

Radnice v současnosti připravuje dopravní značení v rámci objízdných tras. „Ty povedou po části malého městského okruhu, tedy ulicemi Nezvalova, Malšovická a na velký okruh a z druhé strany přes Pražský most do ulice Mostecká a následně Československé armády. Výjimky zůstanou pro vozidla IZS, okresní soud a po dobu trvání zápasů v rámci play off pro hokejový klub Mountfiled HK,“ doplnil Bláha. Objízdnými trasami budou jezdit i autobusy MHD. Dopravní podnik v těchto dnech připravuje dočasný jízdní řád dotčených linek.

V rámci uzavírky připravují Technické služby Hradec Králové také opravy a údržbu přilehlého Malšovického mostu. „Tento postup je zcela logický, tedy že využijeme uzavírky a zajistíme opravu mostu, která je více než žádoucí. Na mostě je třeba provést antikorozní nátěr zábradlí, obnovit povrch vozovky a chodníku a opravit mostní závěry. Do spodní části mostu pak budou umístěny sítě proti holubům,“ dodává náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek (ANO). Údržba Moravského mostu potrvá čtyři měsíce a začít by měla nejdříve v květnu. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK