Pátek

29. září 2023

Nyní

22°

Zítra

16°

Svátek má

Město vyvěsilo před hradeckým magistrátem vlajku Ukrajiny

22. 2. 2022

Město vyvěsilo před hradeckým magistrátem vlajku Ukrajiny 0 snímků
Od úterního rána vlaje před hradeckým magistrátem vlajka Ukrajiny. Město Hradec Králové tím vyjadřuje podporu ukrajinskému národu během posledních událostí, které narušili svrchovanost a celistvost Ukrajiny. O vyvěšení vlajky dnes jednomyslně rozhodli hradečtí radní. Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) se také ještě dnes chce spojit se starostou ukrajinského partnerského města Černigov (Chernihiv) a nabídnout mu případnou pomoc.

Už včera vyzval primátora k symbolickému vyvěšení ukrajinské vlajky před budovou magistrátu opoziční zastupitel za Piráty Kamil Kubica. Dnes ráno se pak na vyvěšení vlajky shodli městští radní. „Se vším, co se děje na východě Ukrajiny, je třeba veřejně projevit nesouhlas. Vedení města sledovalo situaci na Ukrajině delší dobu, protože bylo celkem jasné, že je ta situace velmi napjatá a bude eskalovat. Události vyvrcholily dnes v noci, kdy ruská vojska obsadila svrchované území Ukrajiny," řekl během vyvěšení vlajky primátor Alexandr Hrabálek.  

Rozhodnutí bylo podle primátora velmi rychlé. „Jednali jsme o tom už včera a připravovali jsme se na to, že v případě jakéhosi zvratu ve vývoji události toto učiníme. Navíc jsem byl včera požádán klubem Pirátů. Na radě města jsme se prakticky jednomyslně dohodli, že Ukrajinu podpoříme," uvedl Hrabálek.

Ten také připomněl, že Hradec Králové má na Ukrajině partnerské město Černigov. „K Ukrajině má naše město historicky velmi blízko. Máme oprávněné obavy o bezpečí obyvatel partnerského města Černigov, které je nedaleko ruských hranic. Já se během dne pokusím spojit se starostou Černigova a nabídnout mu naši pomoc," dodal primátor.

Slavnostního vyvěšení vlajky se zúčastnili kromě primátora Hrabálka i jeho první níměstkyně Monika Štayrová (ANO) a další náměstci Jiří Bláha (ODS) a Pavel Marek (ANO). Nechyběli ani zástupci opozičních Pirátů a Změny pro Hradec a Zelených. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek