Středa

8. února 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Pajkrova flošna se dočká přestavby. Radnice už hledá projektanta

2. 2. 2022

Pajkrova flošna se dočká přestavby. Radnice už hledá projektanta 17 snímků
Hradecká radnice začala hledat projektanta pro přestavbu pevnostního objektu Pajkrova flošna na studentské centrum. Pokud půjde vše hladce, mohlo by mít město projektovou dokumentaci i stavební povolení v roce 2024, kdy by mohla začít i samotná stavba. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Stavba by podle jeho odhadu mohla přijít na 50 až 60 milionů korun.

Památkově chráněná Pajkrova flošna vznikla ve druhé polovině 18. století jako jeden z objektů hradecké pevnosti. Původně byla obehnána příkopem. Uvnitř téměř šest metrů vysoké stavby čtvercového půdorysu o ploše přes 600 metrů čtverečních je pět místností s valenými klenbami. Strop objektu je přes dva metry vysoký a porostlý zelení a stromy. V obvodových stěnách jsou střílny.

V Pajkrově flošně má vzniknout vysokoškolské centrum

Nově by v objektu, který je mezi botanickou zahradou farmaceutické fakulty a stadionem hasičů v jižní části širšího centra města, mělo vzniknout centrum pro setkávání a vzdělávání studentů. „Objekt Pajkrovy flošny je naprosto unikátní svou rozlohou, historií, ale i lokalitou, ve které se nachází. Naším záměrem je toto místo přetvořit na vysokoškolské centrum, které poskytne zázemí pro setkávání lidí a navazování nových kontaktů a vztahů, sdílení informací a vzdělávání,“ řekl primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

Radní města na svém úterním zasedání schválili vypsání výběrového řízení na zpracovatele všech stupňů projektové dokumentace. „U projektu je třeba zaktualizovat studii, ze které bude následně vycházet dokumentace pro územní rozhodnutí, stavební povolení a zadání stavby. V případě, že se podaří projektanta vysoutěžit do jara a vše ostatní půjde podle plánu, mohla by být veškerá dokumentace včetně stavebního povolení dokončená v průběhu roku 2024, kdy by mohly být zahájeny stavební práce,“ uvedl investiční náměstek Jiří Bláha.

Odhadovaná cena je až 60 milionů korun

Investorem rekonstrukce bude město, které kromě zajištění všech stupňů projektové dokumentace a stavebního povolení vysoutěží také dodavatele stavby. Dalšími partnery projektu jsou Královéhradecký kraj, hradecké fakulty Univerzity Karlovy a Univerzita Hradec Králové.  „Předpokládáme, že rekonstruovaný objekt zůstane v majetku města a bude jej provozovat Univerzita Karlova. Tedy podobný model jako v případě budovy Muzea východních Čech, která patří městu, ale sídlí zde a provozuje ji krajská organizace,“ vysvětlil primátor. 

Samotnou rekonstrukci by chtělo město financovat částečně z dotace a úvěru. „Nyní budeme detailně prověřovat možné dotační podpory, do kterých bychom se mohli zapojit se záměrem vlastní rekonstrukce objektu,“ doplnila náměstkyně primátora pro oblast dotací Monika Štayrová (ANO). Jasněji o ceně přestavby bude až po dokončení projektu. Podle náměstka Bláhy ale město předběžně počítá s cenou mezi 50 a 60 miliony korun.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek