Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Podepsáno. Hradec uvidí fotbalovou reprezentaci. Výstavba arény pokročila

11. 2. 2022

Podepsáno. Hradec uvidí fotbalovou reprezentaci. Výstavba arény pokročila 15 snímků
Nový fotbalový stadion v Hradci Králové bude mít po svém dokončení na jaře 2023 možnost hostit vybrané přátelské zápasy českého národního týmu, kvalifikační i přípravná utkání mládežnických reprezentací a ženských týmů. Memorandum o spolupráci ohledně využití arény podepsali primátor města Alexandr Hrabálek a Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace České republiky.

Dohoda o spolupráci ohledně využití nového fotbalového stadionu v Hradci Králové se připravovala delší dobu, v lednu ji pak schválili městští zastupitelé, nyní došlo k jejímu stvrzení podpisem s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR).

„Díky memorandu bude nový hradecký multifunkční fotbalový stadion součástí nabídky národních stadionů, což znamená, že v Hradci Králové budeme moci vidět reprezentační utkání za účasti známých sportovních hvězd," uvedl po slavnostním podpisu dohody primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

„Projekt nového fotbalového stadionu v Hradci Králové je skutečně povedený a velmi se těším na to, až se zde bude hrát," řekl za druhou stranu Petr Fousek, předseda FAČR. 

Multifunkční aréna v Hradci Králové, která bude mít kapacitu pro osm tisíc diváků s možností navýšení na 9300 míst, může přivítat přátelská utkání seniorské fotbalové reprezentace, kvalifikační a přípravná utkání národních výběrů od 15 do 21 let a české týmy žen.

„Jsme přesvědčeni, že nový stadion a mezistátní utkání budou zároveň impulsem nejen pro náš prvoligový tým, ale především pro spoustu mladých sportovců z Hradce Králové a okolí, protože hradecký klub vždy stavěl na svých odchovancích. Spolupráce s Fotbalovou asociací České republiky si nesmírně vážíme. Věříme, že tuto spolupráci budou kvitovat také fotbaloví fanoušci,“ dodal Alexander Hrabálek. 

Nový stadion, který by měl splňovat parametry kategorie UEFA 4, také potřebuje hradecký fotbalový klub, který nyní úspěšně působí v první lize. Tento fakt také vítá Petr Fousek. „Odpovídající zázemí pro prvoligový fotbal Hradec Králové pochopitelně potřebuje, vždyť jeho klubu se daří. Tento nový stadion je ale důležitý pro celý český fotbal. Je dobře, že nová aréna bude splňovat potřebné parametry a reprezentační fotbalová utkání se tak budou moci konat i ve východních Čechách,“ vyzdvihl smysl dohody s městem předseda FAČR.

Výstavba arény jede podle plánu

V Malšovicích, kde by měl nový stadion za 568 milionů korun bez DPH vyrůst, se dosud prováděly bourací práce, ale nyní už by se mělo začít s výstavbou. Vybudování má na starost sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Aréna by měla být dokončena na jaře 2023.

„Stavební úřad již vydal souhlas se změnou stavby před dokončením, což byla potřebná záležitost pro zabudování původního projektu do tohoto funkčního, dá-li se to tak říct. Nyní se čeká na nabytí právní moci tohoto rozhodnutí, což by mělo být 17. února, tedy příští týden. Přípravné práce, které umožňovalo první stavební povolení, se konají, v okamžiku nabytí právní moci může dodavatel začít s výstavbou stadionu," popsal aktuální stav realizace arény Jiří Bláha (ODS), náměstek primátora pro investice.

Votroci doma v reprezentačním dresu 

Práce na novém stadionu bedlivě sleduje i hradecký fotbalový klub, který hlasem poradním přispívá k vzhledu a funkčnosti arény.

Za klub jsme rádi, že již ve fázi přípravy ideového záměru stadionu jsme u toho mohli být. Kromě pevných bodů v podobě požadavků FAČR, Ligové fotbalové asociace a UEFA jsme mohli přidat také některé naše náměty, jak by nový stadion mohl vypadat a fungovat," uvedl Milan Přibyl, místopředseda představenstva FC Hradec Králové.

„Naše náměty byly zaneseny do zadání, které se stalo základem pro výběrové řízení, a konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont, které stavbu provádí, je naplnilo. Nyní máme možnost účastnit se kontrolních dnů i fáze realizace, kdy probíhá detailizace projektu a máme šanci se k tomu jako budoucí uživatel vyjadřovat," doplnil Přibyl.

I hradecký klub vítá dohodu města s fotbalovou asociací. „Jsme rádi, že memorandum bylo podepsáno, protože našim fanouškům přináší naději, že zde uvidíme mládežnické reprezentační týmy a věřím, že také A-tým mužů i žen," neskrývá radost člen vedení klubu i za příznivce Votroků. 

„Samozřejmě evropské velikány zde asi neuvidíme, protože na zápasy s nimi je požadavek na kapacitu přes deset tisíc diváků, ale zajímavého soupeře zde přivítat můžeme. A bylo by moc pěkné, kdyby si hráči našeho klubu zahráli za reprezentační týmy na svém stadionu," přeje si Milan Přibyl.

Memorandum má přínos pro celý region a po přidělení mládežnické akademie do Hradce Králové je to další významný počin v rozvoji fotbalu.

„Považuji to za další výbornou věc z pohledu úsilí a dotažení úspěchů, které fotbal v Hradci za poslední dobu udělal. Je to první krok k tomu, abychom do nové arény dostali zápasy na mezinárodní úrovni," dodal Václav Andrejs, člen Výkonného výboru FAČR a předseda Královéhradeckého fotbalového svazu. 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Petr Neckař