Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Stavba domu s odlehčovací službou bude hotová do konce února

23. 2. 2022

page.Name
K poslednímu únoru by měla být hotová stavba domu s odlehčovací službou v Honkově ulici. Aktuálně na stavbě probíhají poslední dokončovací práce. Jakmile v březnu projde stavba kolaudačním řízením, začne město do budovy instalovat speciální vybavení a nábytek. Samotný provoz služby by měl odstartovat do konce prvního pololetí.

„V posledních měsících probíhala výběrová řízení na dodavatele různého vybavení budovy odlehčovací služby. Máme již sjednané dodavatele stropního kolejnicového systému pro přepravu imobilních osob, pečovatelských lůžek, kancelářského nábytku nebo nastavitelné vany s bočním vstupem. V rámci dodávky sedacího a zahradního nábytku pořizujeme křesla a několikamístné sedací soupravy do zimní zahrady a také zhruba šest desítek kusů nábytku na terasu a balkon,“ popisuje stav primátor Alexandr Hrabálek (ODS). 

V posledních dnech město vysoutěžilo i posledního dodavatele, a to konkrétně na zajištění IT techniky za necelých 1,3 milionu korun. Jedná se o poslední vybavení, které ještě muselo město pro budovu odlehčovací služby zajistit. Celkově za veškeré vybavení radnice zaplatí přibližně 8,2 milionu korun.

Veškeré stavební práce v budově v Honkově ulici jsou v současnosti téměř u konce. „V těchto dnech probíhají dokončovací práce a ladí se poslední detaily. Zároveň se budoucí správce objektu ještě proškoluje v obsluze technických zařízení budovy. Počítáme s dokončením stavby k poslednímu únoru, aby během března mohlo běžet kolaudační řízení. Poté se do budovy začne instalovat speciální vybavení a nábytek,“ říká náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha (ODS).

Stavba budovy odlehčovací služby, která město vyšla na více než 115 milionů korun včetně DPH, byla zahájena v květnu roku 2020. Financování město částečně řeší pomocí dotace. „V létě loňského roku byla na Ministerstvo práce a sociálních věcí do programu Rozvoj a obnova materiálně technické základy sociálních služeb podána žádost o dotaci. Ta byla schválena a před Vánoci jsme obdrželi registraci akce. Dotace činí maximální možnou výši, a to 47,6 milionu korun včetně DPH. V blízké době budeme dokládat podklady k vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ informuje náměstkyně primátora pro oblast dotací Monika Štayrová (ANO).

Budova odlehčovací služby má kapacitu 35 lůžek, z toho čtyři se širší plochou a osm pro imobilní klienty, prostory jsou plně bezbariérové a uzpůsobené nejen vozíčkářům, ale i pro umístění trvale ležících klientů. Odlehčovací služba je pobytové zařízení, kam mohou rodiny přechodně umístit své blízké, osoby se zdravotním postižením nebo seniory, kteří vyžadují 24 hodinovou péči. Tímto projektem chce město právě tyto pečující rodiny podpořit a poskytnout klientům důstojné zázemí.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz