Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Co bude dál s Hradcem? To nejlepší z velké debaty kandidátů na primátora

22. 9. 2022

Co bude dál s Hradcem? To nejlepší z velké debaty kandidátů na primátora 0 snímků
Ostré slovní přestřelky, rozpaky při odpovědích i smích diváků v sále provázely Velkou předvolební debatu kandidátů na primátora Hradce Králové, kterou v neděli v podvečer uspořádala Síť aktivních občanů HK společně s redakcí Salonky HK. Na unikátní předvolební debatu byli pozváni lídři všech 15 kandidujících uskupení, před zaplněným sálem v kavárně Artičok nakonec vystoupili zástupci 13 stran. Podívejte se na celý záznam debaty nebo si přečtěte v našem textu o tom nejzajímavějším, co se v předvolební debatě událo.

Zhruba osm desítek diváků dorazilo v neděli v podvečer na unikátní předvolební debatu kandidátů na primátora Hradce Králové. Poslechnout si mohli názory všech hlavních kandidátů na budoucí primátorku či primátora. Nechyběla lídryně hnutí ANO Jana Šandová, lídryně koalice HDK a TOP 09 Pavlína Springerová, lídr ODS Miroslav Hloušek, lídr Pirátů Pavel Vrbický ani lídr nového hnutí Rozvíjíme Hradec Jan Holásek. Kromě nich vystoupili na debatě i volební lídři dalších stran a hnutí. Konkrétně lídr Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ) Adam Záruba, lídryně Koalice pro Hradec (KPH) Růžena Divecká, lídr hnutí STAN Luboš Hoker, lídr ČSSD Jan Král, lídr hnutí Hradečáci Jakub Andrys a lídr uskupení Hradec rozumem Zdeněk Cvejn. Sestavu řečníků doplnili dvojka kandidátky SPD Ivan Picek a trojka Hradeckých kantorů a Nestraníků Petr Lehký. Z účasti na debatě se omluvili zástupci KSČM a politické strany Roma Luma.

Podívejte se na záznam celé debaty zde: 

V první části debaty odpovídali jednotliví kandidáti vždy na dvě z vylosovaných otázek. Řeč přišla na řešení otázky Benešovy třídy nebo Velkého náměstí, na budoucnost hradecké MHD nebo na řešení bytové krize ve městě. Nechyběly ani úsměvné momenty. Například, když si otázku jak zlepšit bezpečnost cyklistů ve městě, vylosoval Zdeněk Cvejn, který je mimo jiné i předsedou spolku Hradec autem. Nebo když možná vůbec nejhlasitější kritička současné radnice Pavlína Springerová měla odpovídat na otázku, v čem by navázala na současné vedení města.

V druhé části odpovídali kandidáti na jeden konkrétní individuální dotaz. Adam Záruba v tomto kole označil za chybu, že ZPHZ pod jeho vedením utvořilo po posledních volbách koalici s ODS a ANO. Jana Šandová naopak odmítla, že by byly politickou chybou dnes už legendární billboardy z roku 2018, na kterých hnutí ANO garantovalo opravu Benešovy třídy i Velkého náměstí. Miroslav Hloušek na přímý dotaz nepotvrdil, zda by v případě úspěchu ve volbách opustil vedení městské policie, za to senátor Jan Holásek informoval, že by podle svého názoru bez problému zvládl skloubit svou funkci v parlamentu i s případným postem primátora. Ivan Picek pak vysvětloval, proč se podle něj zhoršuje bezpečnostní situace v Hradci Králové. „Chtěli bychom zabránit tomu, abychom dopadli jako západní Evropa,“ řekl Picek a dočkal se nesouhlasných reakcí od publika, ve kterém měli jednoznačnou převahu podporovatelé opozičních stran ze současného hradeckého zastupitelstva. I proto se zřejmě dočkal potlesku Luboš Hoker, když v jedné ze svých odpovědí vyloučil povolební spolupráci hnutí STAN s KSČM, SPD a hnutím ANO. Petr Lehký pak zase vysvětloval, proč podle něj mají ředitelé škol z kandidátky Hradeckých kantorů a Nestraníků dostatečnou odbornost i pro jiné oblasti, než je školství.

Ve třetí části debaty pokládali kandidáti dotazy některému ze svých politických konkurentů. Nejvíce dotazů mířilo na dvě ženy. Pravděpodobně největší favoritky letošních voleb – Janu Šandovou z hnutí ANO a Pavlinu Springerovou z koalice HDK a TOP 09. Hned prvním dotazem pobavila publikum lídryně KPH Růžena Divecká. Ta se Springerové zeptala, jak se těší na funkci primátorky. Nechyběla ani ostřejší výměna názorů mezi Holáskem a Springerovou, kteří ještě v minulých volbách kandovali společně za HDK. Miroslav Hloušek na dotaz Pavla Vrbického odmítl, že by ODS už nyní byla dohodnutá s hnutím ANO na povolební koaliční spolupráci. „Jako lídr o ničem takovém nevím,“ řekl Hloušek. Naopak sám Vrbický musel vysvětlovat, proč Piráti nominovali na druhé místo kandidátky Aleše Dohnala, který loni v létě z komunální politiky odešel po zjištění České televize, že v minulosti řídil pod vlivem alkoholu a později i přes vyslovený zákaz řízení.

Ve čtvrté části odpovídali všichni kandidáti na sadu otázek pomocí zelených a červených karet. Zatímco v některých tématech se shodli, u jiných to bylo zcela jinak. Z hlasování vyplynulo, že celé politické spektrum chce prosadit vymístění většiny současných parkovacích míst mimo Velké náměstí, zvýšit počet bytů ve vlastnictví města, stavět fotovoltaické elektrárny na střechách městských budov a postavit městský domov pro seniory. Všichni kandidáti naopak striktně odmítli budoucí stavbu silnice okrajem přírodní památky Na Plachtě. Naprostá většina kandidátů se shodla i na tom, že město by mělo prodat většinový podíl ve fotbalovém klubu, že by mělo ukončit práce na projektu podzemního parkoviště pod Velkým náměstím nebo třeba na tom, že lávka u Aldisu je předražená. Většina kandidátů také souhlasila s tím, že Hradec má finančně pomoci svému partnerskému městu Černihiv s poválečnou obnovou. Téměř vyrovnané výsledky pak přinesly otázky na plošný zákaz pyrotechniky na území města, na spokojenost s křižovatkou U Koruny, na omezení vytápění v městských budovách

V předposlední části debaty se kandidátů ptali lidé v sále. Dostalo se tak i na nová témata jako například obchodní centrum Nová Zelená nebo sjednocení MHD s krajskou regionální dopravou. Úplně na závěr pak všech 13 kandidátů dostalo poslední minutu k tomu, aby přesvědčili diváky, že mají volit právě jejich volební stranu. 

Volby do zastupitelstva města Hradce Králové začínají už zítra ve 14 hodin. Vybírat 37 nových zastupitelů můžete v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Lucie Javůrková, Radka Severová, Síť aktivních občanů HK

 

 

 

 

V předposlední části debaty se kandidátů ptali lidé v sále. Dostalo se tak i na nová témata jako například obchodní centrum Nová Zelená, sjednocení MHD s krajskou regionální dopravou nebo výstavbu městského domova pro seniory. Úplně na závěr pak všech 13 kandidátů dostalo poslední minutu k tomu, aby přesvědčili diváky, že mají volit právě jejich volební stranu.