Sobota

30. září 2023

Nyní

13°

Zítra

14°

Svátek má

Do hradeckých prvních tříd dnes zamířilo více než osm stovek dětí

1. 9. 2022

page.Name
Do školních lavic v hradeckých základních školách dnes usedlo kolem 850 prvňáčků, což je o něco méně než v předchozích letech. Letos do prvních tříd také zavítalo přibližně třicet dětí ukrajinských válečných uprchlíků. Přidaly se tak k dalším zhruba 250 ukrajinským dětem, které již školy navštěvovaly před prázdninami nebo začaly nový školní rok ve vyšších třídách.

Zápisy dětí do prvních tříd probíhaly začátkem dubna, v té době se do základních škol hlásilo 1066 hradeckých dětí. „Přesný počet dětí, kolik jich nastoupilo do prvních tříd našich škol, budeme mít až ke konci září, kdy se situace skutečně stabilizuje a budeme mít přesné počty k dispozici. Nyní, v první školní den, máme odhady, že do lavic usedlo zhruba 850 prvňáčků, a to včetně dětí ukrajinských válečných uprchlíků,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek (ODS). Dětí z Ukrajiny přišlo před prázdninami k zápisu do prvních tříd pouze 19, nyní jich je v prvních třídách přibližně kolem 30.

Celkově začalo v novém školním roce navštěvovat městské základní školy v Hradci přibližně 280 ukrajinských žáků. „ Část těchto žáků již chodila do našich škol na jaře, jiní nastupují poprvé. Tyto počty se neustále mění, jelikož někteří Ukrajinci se vrací zpět do své země, další naopak přijíždějí,“ vysvětluje primátor.

Nejčastěji pak navštěvují školy v blízkosti jejich dočasného bydlení. „Pro ukrajinské žáky nevznikaly žádné speciální třídy, ale děti nastoupily do škol mezi své české spolužáky. Nejvíce je jich umístěno v Základní škole Josefa Gočára, kterou začalo navštěvovat téměř padesát ukrajinských dětí,“ uvádí vedoucí odboru školství Magistrátu města Hradec Králové Zbyněk Bárta s tím, že největší zájem mají Ukrajinci o školy v centru města. „Pokud tento zájem o školy v centru nepoleví, budeme muset pro děti ukrajinských uprchlíků hledat místo ve školách na periferiích,“ doplňuje vedoucí Bárta.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz