Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Klicperovo divadlo kvůli úsporám například sníží počty nasvícených zkoušek

20. 9. 2022

page.Name
Klicperovo divadlo v Hradci Králové hledá možnosti úspor na drahých energií. Snížení počtu nasvícených zkoušek, kontrola využívání elektrických spotřebičů nebo tzv. centrální ekvitermní regulace, tedy řízení topení na základě aktuální venkovní teploty, jsou jen některé kroky, jak chce divadlo ušetřit. ČTK to dnes řekl jeho mluvčí Martin Sedláček. Klicperovo divadlo zahájí sezonu 28. září festivalem Čekání na Václava.

"Snažíme se, aby se nárůst cen energií nepromítl do vstupného. I v souvislosti s inflací chceme diváky spíš do divadla nalákat, a proto chceme ponechat vstupenky v cenově dostupné hladině," řekl Sedláček.

V divadle v souvislosti s úsporami elektrické energie podle něj již dříve v maximálně možné míře přistoupili k výměně světelných zdrojů za úspornější LED zdroje.

"V létě jsme se snažili omezit využívání klimatizací v administrativní budově divadla, přistoupili jsme ke snížení teploty vody v boilerech. Provedli jsme revizi využití elektrických spotřebičů a jejich redukci. Na scénách divadla plánujeme snížení počtu svícených zkoušek a optimalizaci nastavení chlazení klimatizace v rámci představení," řekl Sedláček.

Zřizovatelem Klicperova divadla jsou město Hradec Králové a Královéhradecký kraj. "V souvislosti s plánovanými úsporami spotřeby plynu jsme stáhli ekvitermní křivky topení ve všech budovách Klicperova divadla a budeme se maximálně snažit oddálit začátek topné sezony," dodal mluvčí.

První premiérou sezony 2022/2023 bude adaptace románu Hermanna Brocha Očarování v režii Ondřeje Štefaňáka. Divadlo ji uvede ve Studiu Beseda kvůli velkému zájmu netradičně již v pátek 7. října, další představení bude v sobotu 8. října. Klicperovo divadlo obvykle premiéry uvádí v sobotu. Druhou premiérou sezony bude 15. října na Hlavní scéně hra Bílý jelen v režii uměleckého šéfa divadla Pavla Kheka. V sezoně 2022/2023 uvede Klicperovo divadlo šest premiér, v sezoně 2021/2022 to bylo osm premiér.

ČTK