Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

26°

Svátek má

Komunální volby vyhrálo hnutí ANO. Koalice se však v Hradci rýsuje bez něj

24. 9. 2022

page.Name
V komunálních volbách v Hradci Králové s přehledem zvítězilo hnutí ANO se ziskem 24,52 procent hlasů. V novém zastupitelstvu bude mít ANO hned 13 zástupců, přesto však podle všeho skončí v opozici. Bezprostředně po sečtení posledního hradeckého okrsku totiž začala osobní jednání o nové hradecké vládě pod vedením druhé strany na pásce - koalice HDK+TOP09. V pětikoalici by s ní měly usednout i ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a Změna pro Hradec a Zelení.

Několik napínavých příběhů přineslo sobotní sčítání výsledků hradeckých komunálních voleb. O vítězi bylo jasno prakticky po celou dobu sčítání. Hnutí ANO se dostalo do vedení už po sečtení druhého z 85 volebních okrsků a s přehledem zvítězilo. Ziskem 13 mandátů ANO dokonce vylepšilo svůj výsledek z roku 2018, kdy získalo 11 zastupitelských mandátů. Díky tomu se nakonec do zastupitelstva podívají i dosavadní náměstci primátora Pavel Marek a Monika Štayrová, kteří byli na kandidátce na 12., respektive 13. místě.

Na druhém místě skončila koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) s TOP09 se ziskem 13,67 procent hlasů. V průběhu sčítání v jejich volebním štábu kandidáti neskrývali lehké zklamání, neboť ambice měla koalice ještě o něco vyšší. Jenže nakonec to velmi pravděpodobně bude právě lídryně této koalice a předsedkyně HDK Pavlína Springerová, která bude mít nejvíce důvodů k oslavě. Právě ona má totiž několik hodin po konci sčítání nejblíž k postu hradecké primátorky. Důvod oslavovat má i někdejší primátor Zdeněk Fink, který se ze 14. místa posunul díky křížkům k dalšímu zastupitelskému mandátu. 

O třetí místo dlouho bojovala ODS s Piráty. Nakonec o více než procento slavili třetí místo na pásce občanští demokraté. A nutno říct, že jejich 10,27 procent hlasů bylo příjemným překvapením i pro některé členy hradecké ODS. Strana tak obhájila pět zastupitelských mandátů. Jeden z nich připadne i dosavadnímu primátorovi Alexandru Hrabálkovi, který ho uhájil o pouhých 13 hlasů před matadorem hradecké ODS Martinem Soukupem. Důvod k radosti neměl ani dosavadní investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS), který se v novém hradeckém zastupitelstvu taktéž neobjeví.

Spokojení se svým volebním výsledkem byli čtvrtí Piráti (9,06 %). Svůj mandát obhájili zastupitelé Pavel Vrbický, Jan Zeman a Pavel Vacek. Doplní je Aleš Dohnal, který se mandátu zhruba před rokem vzdal. Naopak páté hnutí Rozvíjíme Hradec v čele se senátorem Janem Holáskem si po výrazné kampani myslelo na o něco lepší výsledek než je konečných 7,19 %.

Velkou radost pak neskrývali zástupci SPD, neboť hnutí se vůbec poprvé dostalo se ziskem 6,49 % hlasů do hradeckého zastupitelstva. Pětiprocentní hranici se podařilo překonat i Změně pro Hradec a Zeleným (ZPHZ), byť to jednu dobu nevypadalo s jejich vyhlídkami úplně nejlépe. Zatímco minule získalo ZPHZ tři mandáty, tentokrát za 5,60 % mají zastupitele pouze dva. Svůj post neobhájil ve volbách bývalý náměstek primátora Martin Hanousek. 

Další z kandidujících stran byly po sečtení výsledků zklamané. Ze zastupitelstva vypadla po volbách jak Koalice pro Hradec (4,71 %), tak i KSČM (3,09 %). Komunisté budou v hradeckém zastupitelstvu chybět vůbec poprvé po 100 letech. Neuspěla ani nová kandidátka Hradeckých kantorů a nestraníků (4,26 %), hnutí STAN (3,34 %), strana Hradec rozumem (3,14 %) či hnutí Hradečáci (2,51 %). Sestupný trend pak potvrdila v Hradci ČSSD. Sociální demokraté získali pouhých 1,80 % a ze všech kandidujících subjektů porazili pouze romskou politickou stranu Roma Luma (0,31 %). 

Hned po sečtení volebních výsledků začala i povolební vyjednávání. Lídryně hnutí ANO napsala zprávu všem úspěšným volebním stranám, jenže zatímco do štábu ANO mířili pouze zástupci SPD, Pavlíně Springerové z HDK se podařilo dostat do jejich štábu hned čtveřici dalších stran. O nové pětikoalici tak jednali osobně zástupci HDK+TOP09 s ODS, Piráty, Rozvíjíme Hradec a ZPHZ. "Prvotní jednání bylo veskrze pozitivní, jsme domluvení na dalším jednání ve čtvrtek. Každý tam přinese programové i personální záležitosti," řekla po jednání Springerová a mimo jiného také potvrdila své primátorské ambice. Pokud jednání dopadnou podle představ všech zúčastněných, bude mít nová hradecká pětikoalice pohodlnou většinu 21 hlasů v 37členném zastupitelstvu.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek