Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Napadl mě Ukrajinec, psala žena z Hradce na Facebook. Není to však pravda

19. 9. 2022

page.Name
Velkou odezvu sklidil na sociální síti příběh ženy, kterou měl dle jejích slov ve čtvrtek 15. září napadnout na jednom z hradeckých hřišť správce ukrajinské národnosti. Příspěvek sdílelo během tří dnů více než pět stovek lidí a byly pod ním také stovky komentářů. Dle vyjádření policie však celý příběh není pravdivý. Jde už o několikátý hoax z poslední doby, který se snaží vzbudit nenávist vůči Ukrajincům. Na případ upozornil server manipulatori.cz.

O údajném napadení napsala žena z Hradce Králové na sociální síť minulý týden. Na Facebook přidala dvě fotografie, na kterých má viditelný monokl pod pravým okem a napsala k nim, že ji napadl ukrajinský správce hřiště poté, co šla bránit svoje dítě. Incident se měl stát ve čtvrtek v podvečer. V komentářích pak žena nejprve tvrdila, že incident nenahlásila policii a následně pak naopak napsala, že napadení policistům nahlásila. 

Vzhledem k velkému ohlasu, který příspěvek na sociální síti získal, rozhodl se jeho pravdivost ověřit server manipulatori.cz, který se věnuje vyvracení dezinformací ve veřejném prostoru. Ukázalo se, že příběh je smyšlený a ženu žádný Ukrajinec nenapadl. Informaci potvrdili serveru hradečtí policisté. 

Policejní hlídka sice ve čtvrtek večer na hřišti opravdu zasahovala na základě oznámení na linku 158 o údajné rozepři mezi návštěvnicemi a správcem hřiště, vše se ale událo jinak, než žena uvedla. Správce hřiště navíc vůbec není Ukrajinec. Jedná se tak o další z hoaxů zaměřených vůči Ukrajincům.

„Po příjezdu na místo k žádnému protiprávnímu jednání nedocházelo a hlídka zjistila, že přítomné ženy vyzýval správce k opuštění hřiště, které již zavíral, ony nechtěly odejít a přitom došlo ke vzájemné strkanici. Nikdo z přítomných nechtěl oznámený incident již dále řešit, proto jej policisté na místě vyřešili domluvou. Nicméně obě strany byly poučeny, že pokud by se situace změnila, mohou se dodatečně dostavit na kteroukoli služebnu Policie ČR a učinit oznámení. Nyní v našich evidencích vedeme pouze již výše zmíněný záznam oznámení na linku 158. Ještě dodám, že správce hřiště není cizí státní příslušník,“ odpověděla na dotaz serveru manipulatori.cz mluvčí hradeckých policistů Eva Prachařová.

Poté, co server v pondělí uvedl příběh na pravou míru, žena svůj příspěvek ze sociálních sítí smazala. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: manipulatori.cz