Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Noc plná experimentů! V Hradci se dnes koná oblíbená Noc vědců

30. 9. 2022

page.Name
Program plný zábavy i poznání nabízí dnes od 17 hodin hned na několika místech v Hradci Králové oblíbená Noc vědců. Malí i velcí zvědavci se mohou těšit na chemické pokusy, workshopy, přednášky, soutěže nebo třeba divadlo. Hlavním koordinátorem akce je Univerzita Hradec Králové (UHK), která připravuje program hned na několika svých fakultách. Zajímavé akce připravuje také Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Studijní a vědecká knihovna, Knihovna města Hradec Králové nebo hradecká hvězdárna a planetárium.

Na královéhradecké Noci vědců se letos podílí hned několik vědeckých pracovišť, koordinátorem tradiční události v našem městě je UHK. Univerzitní budovy v kampusu Na Soutoku v Hradecké ulici i nově zrekonstruovaná budova Filozofické fakulty UHK na náměstí Svobody se otevřou návštěvníkům v 17 hodin a nabídnou zážitky v podobě chemických pokusů, exkurzí do laboratoří, workshopů, přednášek ale i soutěží.

Mladší návštěvníky jistě nadchne program Pedagogické fakulty UHK v Hradecké ulici, která si pro malé vědátory připravila literární dílny a divadlo s využitím nových vyprávěcích výukových karet. Nebude však chybět ani workshop, který vám ukáže, že hra na hudební nástroje není zas taková věda. Do tajemství rytmu hudby vás zasvětí Hudební katedra Pedagogické fakulty UHK.

Pokud byste neměli hudebních zážitků dostatek, na Fakultě informatiky a managementu UHK v univerzitním kampusu Na Soutoku si budete moci poslechnout hudbu generovanou umělou inteligencí. V případě, že váháte, zda mají roboti smysly, určitě nevynechte přednášku pana doktora Karla Mlse z Katedry informačních technologií FIM UHK o pokroku v tvorbě humanoidního robota s názvem FIM Bot.

Filozofická fakulta UHK na nám. Svobody představí specifickou metodu archeologického průzkumu – leteckou archeologii, na kterou se Katedra archeologie ve výzkumu dlouhodobě specializuje. Jak lze z pouhého leteckého snímku objevit řadu významných nalezišť vám přiblíží pan docent Jaromír Kovárník.

Jak mohou poruchy centrálního nervového systému ošálit naše smysly? To vám prozradí pan docent Miroslav Lísa z Přírodovědecké fakulty UHK sídlící v Hradecké ulici. V jeho přednášce Metabolity v (ne)rovnováze se dozvíte, co všechno lze z metabolitů vyčíst a jak vám může metabolomická analýza pomoci.

To však ale není z programu v kampusu UHK vše. Dobrodruhy určitě potěší přednáška popularizátora paleontologie Vladimíra Sochy s názvem "Kdo byli dinosauři?" či pozorování noční oblohy nejen pomocí dalekohledů, které si pro vás připravila Hvězdárna a planetárium Hradec Králové.

Ve výukovém centru Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, pár kroků od kampusu Na Soutoku, nahlédnete do fascinujícího světa zrakového vnímání. Co s našimi plícemi dělá covid a jak probíhá péče o postcovidové pacienty? To vše se dozvíte od lékařů přímo na Plicní klinice ve Fakultní nemocnici.

Programu Noci vědců se již tradičně účastní i Knihovna města Hradce Králové. "Pro rodiny s dětmi je připraveno zábavné odpoledne plné úkolů a kvízu. Úspěšné absolventy Wonkovy smyslové akademie čeká odměna v podobě diplomu a sladkého překvapení," dodává organizátorka Noci vědců na UHK Tereza Vaníčková.

Do světa nevidomých vás zasvětí Studijní a vědecká knihovna s hmatovou stezkou "Na dotek", kde se přesvědčíte, že zrak je doopravdy nejdůležitější smysl. O tom, jak se nevidomým jejich potemnělý svět prosvětlí, když do něj vstoupí vodící pes, vám poví paní Olga Šintáková z obecně prospěšné společnosti Tyfloservis.

Kompletní program v Hradci Králové naleznete na webu www.nocvedcu.cz/hradeckralove.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: UHK