Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Královéhradecký architektonický manuál se rozrostl o tištěného průvodce

30. 3. 2023

page.Name
Odborně-popularizační databáze podávající ucelený přehled o architektuře, umění a urbanismu Hradce Králové z let 1894 až 1989. To je Královéhradecký architektonický manuál (KAM). Ve třech jazycích - česky, anglicky a německy - dokumentuje moderní architekturu, známé stavby i dosud neobjevené či nerealizované klenoty, architekty, stavitele, umělce a samozřejmě i cenná veřejná prostranství a parky, bez nichž si charakter města neumíme představit.

Nyní manuál přináší další novinku, tentokrát rozradostní všechny příznivce „analogových médií“. KAM se totiž z displejů přesouvá i na recyklovaný papír. Od prvního dubnového pondělí může na procházkách zájemcům dělat společnost nový kapesní průvodce KAMu! Za poznáním moderního města a jeho skvostů průvodce provede po devíti tematických stezkách, představí nejen centrum Salonu republiky, ale i jeho předměstí, vilové čtvrti nebo mosty a průmyslové stavby.

Lze se ale také podívat i do Kuklen či Pražského předměstí nebo třeba podél řeky až do Plácků nebo Předměřic nad Labem! I když malý průvodce Hradcem Králové provede opravdu skrz naskrz, rozhodně se s ním nikdo neztratí. Každý okruh totiž kromě cenných informací obsahuje i přehlednou mapu, fotografie a adresy jednotlivých objektů. Dokonce poradí i s MHD dopravou k začátku stezky nebo prozradí časovou náročností a délku trasy. Každému milovníku architektury bude KAM průvodce od pondělí 3. dubna zdarma k dispozici v Infocentru na Eliščině nábřeží a vybraných královéchhradeckých kavárnách. 

Databáze KAM aktuálně zahrnuje více než 200 objektů, jednotlivé medailony doprovází současná i archivní fotografická dokumentace, plány a nahrávky textů. Projektu KAM začátkem roku 2018 vdechla život kulturní nezisková organizace kontrapunkt, z. ú., pod jehož záštitou roste dodnes.

Základními články autorského týmu jsou vedoucí kontrapunktu a koordinace projektu Barbora Hodonická, odbornou garanci zajišťuje historik umění Ladislav Zikmund - Lender, který se zabývá architekturou, o vizuální identitu a grafický obsah se stará studio Bušek+Dienstbier, o fotodokumentaci Jiří Zikmund a o marketing Helena Herzánová.

KAM navazuje na úspěšně řešené architektonické manuály v Brně (BAM), Plzni (PAM) a Litomyšli (LAM). Do rodiny manuálů dále v roce 2019 přibyl zlínský ZAM a letos v dubnu město Jihlava představit JAM. V Hradci Králové pořádá AM každoročně komentované či přednášky probíhající procházky a místní program rozsáhlého česko-slovenského festivalu Den architektury . Zároveň také nezůstal jen na webu kam.hradcekralove.cz a se začátkem pandemie v březnu roku 2020 se rozšířil ještě o mobilní aplikaci KAM? , kterou lze používat i off-line přímo na procházce krajským městem.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Helena Herzánová