Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

22°

Svátek má

Nepovedené cedule baví. Podle radnice se ale problém s lávkou podařilo vyřešit

15. 3. 2023

page.Name
Jen několik hodin vydržela na nové lávce přes Labe cedule upozorňující na její kluzký povrch. V úterý se na nedávno otevřené lávce za 175 milionů korun objevily informační cedule s nápisem "Pozor kluzký povrch". Nejprve s pravopisnou chybou, po úpravě už bez ní, zato s bizarní mezerou. Aktuálně už na lávce ovšem cedule opět chybí. A podle radnice se na lávku už nevrátí. Po doplnění informací od projektanta už totiž ví, jak na zimní údržbu. Lávka by tak už v budoucnu při námraze klouzat neměla.

Nově otevřená lávka v lokalitě Aldis klouže. Téma, které už víc jak týden řeší Hradečáci nejen na sociálních sítích, včera dostalo další pokračování. U lávky se totiž objevily cedule, které na nebezpečí upozorňovaly. Na twitteru na ně upozornil redaktor České televize Vlastimil Weiner. 

Nejprve se u lávky objevily cedule i s bizarní pravopisnou chybou. Povrch podle nápisu mohl být "kluzský". Následně cedule na chvíli z lávky zmizely a po jejich návratu už na nich písmeno S nebylo. I tak ovšem vypadal nápis s mezerou ve slově kluzký velmi zvláštně.

Nepovedená cedule jako pomyslná třešnička 

V největší hradecké facebookové skupině Hradec Králové - Salón republiky se tímto přešlapem baví stovky lidí. "Odstranění gramatické chyby jsou už vícepráce nebo je to v ceně?" ptá se například Michal Illner. "Doteď to byl dobrej příběh, ale teď tomu dáváte ještě pomyslnou třešničku," přidal se Jakub Hamáček.

Část hradecké veřejnosti už dříve dávala najevo nespokojenost kvůli vysoké ceně lávky. Až úsměvně pak působily také další kontroverze těsně po otevření lávky. C
yklisty zaskočila nepřipravenost okolních ulic. Přestože město mluví o lávce jako o cyklistické spojnici západní a východní části města, podle značek nemohou cyklisté v jízdě po překonání lávky pokračovat. Minulý týden pak vyplul na povrch další problém. Lávka při nízkých teplotách namrzá a klouže. Zástupci vedení města navíc na tiskové konferenci uvedli, že podle manuálu od projektanta nelze pro údržbu použít sůl a písek.  "Zatím to vypadá, že jediná doporučená metoda je ruční zametání povrchu, ale zjišťujeme to," řekl před týden náměstek primátorky pro správu majetku Pavel Vrbický (Piráti).

Rozladění dával najevo i investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09). "Kupodivu lávka ani za tu cenu nemá elektrické vytápění," uvedl Řádek a doplnil, že pro případ náledí bude potřeba otestovat nebo zjistit typ inertního materiálu, který by lávce neublížil. "Je pravdou, že náledí odstraňovat koštětem nejde," dodal.

Cedule se nevrátí, město už ví, jak lávku udržovat

Úterní manévry s cedulí nebraly konce. Nejprve cedule s chybou. Poté cedule bez chyby s vymazaným písmenem. A nakonec cedule zmizely úplně. Podle mluvčí hradecké radnice Kateřiny Rohlíčkové se na lávku cedule už ani nevrátí. Neměla by totiž už být potřeba. "Město si od projektu vyžádalo doplnění k plánu údržby, ve kterém jsou uvedeny vhodné posypové materiály pro údržbu. Z doplnění vyplývá, že zimní že ideální materiál je speciální frakceumělého kameniva) keramzitu. Doplňkově je ale možné použít sůl i posypovou," uvedla mluvčí . 

Technické služby už keramzit pořídily. "To znamená, že pokud by nyní došlo k námraze, technické služby už budou lávku normálně ošetřovat," doplnila Rohlíčková. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek