Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Před magistrátem i krajským úřadem od rána vlají tibetské vlajky

10. 3. 2023

page.Name
Od pátečního rána vlaje před hradeckým magistrátem tibetská vlajka. Město se tak po jednomyslném rozhodnutí radních už po devatenácté připojilo k symbolické kampani Vlajka pro Tibet, jejíž cílem je poukázat na neustálé porušování lidských práv a na útlak Tibetu čínským režimem. Tibetskou vlajku vyvěsil před své sídlo i Královéhradecký kraj.

V celém Královéhradeckém kraji se ke kampani Vlajka pro Tibet letos přihlásilo 77 obcí a měst. Nově se letos připojily město Vamberk a obce Bystré a Libňatov. Naopak sedm obcí se proti loňsku nepřipojilo, vyplývá z dat sdružení Lungta, které se snaží českou veřejnost informovat o situaci v Tibetu, o tibetské kultuře i buddhismu. Podporu kampani v kraji dalo také zhruba 15 škol.

Hradec Králové byl v roce 1996 jedním z prvních měst v Česku, které se ke kampani připojilo. Později na konci 90. let a na začátku 21. století radnice vlajku oficiálně nevyvěšovala. V posledních letech vlaje tibetská vlajka před magistrátem pravidelně. Letos zavlála podevatenácté.

"V okupovaném Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, potlačována je svoboda slova i svoboda politického či náboženského vyznání, odpíráno je právo na vzdělání. K porušování lidských práv a utlačování lidí nesmíme zůstat slepí," řekla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK).

Celkově po osmé vyvěsil tibetskou vlajku na Pivovarském náměstí také Královéhradecký kraj. Poprvé vlajka nad úřadem zavlála v roce 2013 a od roku 2017 vlaje právě v den výročí Tibetského národního povstání 10. března každý rok. "Královéhradecký kraj jejím vyvěšením vyjádřil již poosmé solidaritu se všemi utlačovanými lidmi nedemokratickými politickými režimy a symbolicky se tak připojil k nesouhlasu s porušováním lidských práv a svobod," informoval kraj na sociálních sítích.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Vyvěšením tibetské vlajky se připomíná potlačení protičínského povstání v hlavním městě Tibetu Lhase v roce 1959, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK, Královéhradecký kraj