Před magistrátem i krajským úřadem od rána vlají tibetské vlajky
10. 3. 2023

V celém Královéhradeckém kraji se ke kampani Vlajka pro Tibet letos přihlásilo 77 obcí a měst. Nově se letos připojily město Vamberk a obce Bystré a Libňatov. Naopak sedm obcí se proti loňsku nepřipojilo, vyplývá z dat sdružení Lungta, které se snaží českou veřejnost informovat o situaci v Tibetu, o tibetské kultuře i buddhismu. Podporu kampani v kraji dalo také zhruba 15 škol.
Hradec Králové byl v roce 1996 jedním z prvních měst v Česku, které se ke kampani připojilo. Později na konci 90. let a na začátku 21. století radnice vlajku oficiálně nevyvěšovala. V posledních letech vlaje tibetská vlajka před magistrátem pravidelně. Letos zavlála podevatenácté.
"V okupovaném Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, potlačována je svoboda slova i svoboda politického či náboženského vyznání, odpíráno je právo na vzdělání. K porušování lidských práv a utlačování lidí nesmíme zůstat slepí," řekla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK).
Celkově po osmé vyvěsil tibetskou vlajku na Pivovarském náměstí také Královéhradecký kraj. Poprvé vlajka nad úřadem zavlála v roce 2013 a od roku 2017 vlaje právě v den výročí Tibetského národního povstání 10. března každý rok. "Královéhradecký kraj jejím vyvěšením vyjádřil již poosmé solidaritu se všemi utlačovanými lidmi nedemokratickými politickými režimy a symbolicky se tak připojil k nesouhlasu s porušováním lidských práv a svobod," informoval kraj na sociálních sítích.
Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Vyvěšením tibetské vlajky se připomíná potlačení protičínského povstání v hlavním městě Tibetu Lhase v roce 1959, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma.
Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK, Královéhradecký kraj