Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Radnice výrazně sníží intenzitu svícení nové lávky, barva světla se nezmění

29. 3. 2023

page.Name
Hradecká radnice sníží intenzitu svícení nové lávky přes Labe v lokalitě Aldis. Dojde tak k omezení doposud extrémního světelného smogu z lávky. Lávka bude nově svítit na pouhých 10 procent dosavadní intenzity, na úterním jednání zastupitelstva to oznámil náměstek primátorky Pavel Vrbický (Piráti). Ke změně naopak nedojde u barvy světel. Výměna za vhodnější žlutá světla by totiž podle radnice vyšla na 2,5 milionu korun.

Ještě během tohoto týdne dojde k výraznému omezení intenzity svícení na nové lávce přes Labe v lokalitě Aldis. Na úterním jednání zastupitelstva to oznámil náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický.   

"Z naší strany to byla trochu nešikovná komunikace, neboť jsme veřejnost včas neinformovali, že několik týdnů po otevření bude lávka ve zkušebním režimu, ve kterém lávka musí svítit na úplné maximum. Nyní se intenzita svícení sníží na 10 procent kapacity," řekl Salonkám Vrbický.   

Co se naopak navzdory kritice nejen odborné veřejnosti nezmění, to je barva osvětlení. Na lávce jsou instalována světla s chladnou bílou barvou, která podle odborníků vůbec neprospívá například rybám v řece. Na problémy upozornil na sociálních sítích i světelný expert Hynek Medřický. 

Jenže podle náměstka Vrbického s tím současné vedení města prakticky nemůže nic dělat. "Je tam světlo takové, jaké si v minulosti někdo objednal. Mě by napadlo, že v dnešní době, kdy má každá lampička už 10 let regulaci barev, by měla mít tuhle vlastnost i světla na lávce, ale bohužel," rýpl si do svých předchůdců na radnici Vrbický. Ten zároveň odmítl, že by řešením mohlo být použití barevných fólií tak, jak to navrhuje ve videu výše Hynek Medřický. "Lávka je pod dotací a v záruce. Žádné úpravy a kreativita není proto možná, jinak bychom přišli o další peníze," doplnil náměstek.

Na barvu světla se na zastupitelstvu ptal i opoziční zastupitel Denis Doksanský (za ANO). Od Vrbického se dočkal informace, že podle odhadu technických služeb by výměna všech svítidel vyšla radnici na dva a půl milionu korun. "Při už takto obrovské ceně lávky mám dojem, že pokud by změna stála dalších dva a půl milionu, tak to v tuto chvíli padá a budeme to muset vydržet. Otevíráme to ale i proto, aby se to neopakovalo u dalších staveb," řekl Doksanský. Náměstek Vrbický doplnil, že společně s technickými službami v současnosti zjišťuje radnice možnosti, zda se při zachování bezpečnosti pěších a cyklistů nedají některá světla úplně vypnout.

Lávka za astronomických 175 milionů korun se otevřela na začátku března a od té doby vévodí nejen internetovým diskuzím mezi obyvateli Hradce Králové. Část hradecké veřejnosti dlouhodobě dává najevo nespokojenost s její cenou. Až úsměvně pak působily také další kontroverze těsně po otevření lávky. Cyklisty zaskočila nepřipravenost okolních ulic. Přestože město mluví o lávce jako o cyklistické spojnici západní a východní části města, podle značek nemohou cyklisté v jízdě po překonání lávky pokračovat. Hradečáci po hojně řešili i to, že při nízkých dalších problémech otevřela lávka a klouzala. Než radnice problém vyřešila, nechala k lávce nainstalovat cedule, které měly na problém chodit a cyklisty upozornit. Ty se ovšem hrubě nepovedly. Technické služby je na okraj lávky instalovaly is pravopisnou chybou, která upozorňovala na "kluzný" povrch. Nakonec vydržely cedule u lávky jen několik hodin. Aktuálně už technické služby v případě potřeby ošetřují lávku keramzitem.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FB Piráti HK