Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

V Hradci protestovaly desítky lidí proti nízkým mzdám na vysokých školách

28. 3. 2023

V Hradci protestovaly desítky lidí proti nízkým mzdám na vysokých školách 10 snímků
Desítky lidí dnes v centru Hradce Králové protestovaly proti nízkým mzdám vyučujících humanitních a společenskovědních oborů na vysokých školách. Do celostátní akce Hodina pravdy se před budovou Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové na náměstí Svobody zapojili zaměstnanci UHK i studenti. ČTK to řekl Miroslav Joukl z týmu organizátorů a předseda Akademického senátu FF UHK. Protesty části vysokoškolských pedagogů se konají symbolicky na Den učitelů v několika městech.

"Protestujeme proti dopadům špatného financování veřejných vysokých škol, který zvláště citelně vnímají filozofické či jiné společenskovědní a humanitně orientované fakulty," řekl ČTK Joukl.

Podle organizátorů před hradeckou FF dopoledne protestovalo asi 70 až 80 lidí.

"Ačkoliv je situace na FF UHK v porovnání s ostatními filozofickými fakultami mnohem lepší, například v rámci kategorie odborných asistentů máme nejvyšší průměrný plat mezi všemi českými FF, jsem přesvědčen, že je potřeba se k tomuto protestu připojit a poukázat tak na systémové znevýhodnění našich oborů," uvedl děkan FF UHK Jan Prouza.

Protestní akce v Hradci Králové se podle organizátorů konala záměrně dopoledne, aby se její účastníci případně stihli přepravit do Prahy. Tam se dnes odpoledne očekává největší protest, při němž se učitelé humanitních a sociálněvědních oborů vydají na protestní pochod z náměstí Jana Palacha na Hradčanské náměstí. V čele průvodu protestující povalí balvan, který má odkazovat na mytologického Sisyfa.

Celorepublikové požadavky akademiků se rozhodl podpořit Vysokoškolský odborový svaz, který vyhlásil symbolickou stávkovou pohotovost.

Cílem dnešních protestů je podpořit požadavky rektorů univerzit sdružených v České konferenci rektorů (ČKR) a Asociace děkanů filozofických fakult. Rektoři požadují, aby se navýšily finance pro vysoké školy na úroveň průměru států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tedy zhruba o deset miliard korun ročně více než nyní.

UHK nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. UHK studuje zhruba 6500 lidí plus zahraniční studenti. Hlavní část univerzity sídlí v moderním kampusu Na soutoku. Fakulty filozofická a pedagogická jsou v historických památkově chráněných budovách na náměstí Svobody v centru města.

ČTK
Foto: Facebook Filozofická fakulta UHK