Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V MHD půjde od dubna platit kartou. Změny budou i na zastávkách

22. 3. 2023

page.Name
Dopravní podnik spustil v uplynulých dnech nový systém odbavování cestujících, jehož hlavní inovací je možnost platby kartou ve všech vozidlech MHD. Další novinkou budou inteligentní elektrické označníky na frekventovaných zastávkách, nová aplikace nebo modernizovaný e-shop. Dopravní podnik také počítá s tím, že díky bezhotovostní platbě bude v příštích letech zrušen prodej papírových jízdenek.

Odbavovací systém s sebou přinese hned několik novinek pro cestující. Tou nejvýraznější bude možnost bezhotovostní platby jízdného ve všech vozech MHD. Použít bude možné nejen platební kartu, ale také mobilní telefon či chytré hodinky a další zařízení, přes která je možné platit bezhotovostně. Systém je také připravený akceptovat třeba kartu integrované regionální dopravy IREDO, případně kartu Českých drah.

„Technologie spojené se stávajícím odbavovacím systémem už neodpovídají modernímu nastavení a trendům dnešní doby. Dopravní podnik si toho byl dlouhodobě vědom a snažil se celou situaci změnit. Od poloviny roku 2021 tak probíhala příprava na zavedení nového odbavovacího systému, který může pokrýt hned několik viditelných „bolístek“, jež dopravní podnik trápily. Nejčastěji jde o nemožnost platby kartou ve všech vozech MHD i zastaralost a nefunkčnost některých označníků na zastávkách. To se ale právě teď změní,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast dopravy Miroslav Hloušek (ODS).

Cestující ale i nadále mohou využívat dosavadní způsoby úhrady jízdného jako například papírové jízdenky, městskou kartu, mobilní jízdenky prostřednictvím SMS zpráv i jízdenky zakoupené přes aplikaci HopOn.

Skončí papírové jízdenky?

„Po několik měsíců chceme nechat naše cestující, aby si na odbavovací systém zvykli. Během této doby budeme sledovat, který způsob platby jízdného je nejvíce nebo naopak nejméně využívaný. Nyní nám výrazně klesá nákup papírových jízdenek a se zavedením odbavovacího systému do provozu čekáme, že čísla budou ještě klesat. Do budoucna bychom právě proto papírové jízdenky a nákup jízdenek u řidiče chtěli případně zrušit. K tomu ale nedojde dříve než v příštím roce,“ uvádí ředitel Dopravního podniku Zdeněk Abraham.

Dobíjení městských karet bude postupně převedeno pouze do e-shopu, kde si bude možné dobít svoji peněženku na virtuálním účtu nebo zvolit tzv. identifikátor. Tím se budou cestující prokazovat u časových či dalších zlevněných jízdenek. Identifikátorem může být bankovní karta, chytré hodinky, mobilní telefon a další podobné nosiče.

Pro přehlednost celého systému připravuje dopravní podnik také novou aplikaci. Ta umožní cestujícím nahlédnout na trasu svého spoje, zjistit čas a místo jeho pohybu v mapě. Dále bude prostřednictvím této aplikace možné zkontrolovat a nastavit své identifikátory a zjistit další potřebné informace. Aplikace je teď v demoverzi, k jejímu plnému spuštění by mělo dojít postupně spolu s dalšími částmi odbavovacího systému.

Na frekventovaných zastávkách budou nové označníky

V rámci zavádění nového odbavovacího systému se na vybraných zastávkách objeví nové označníky. Celkem devatenáct jich bude rozmístěno na zastávkách Obchodní domy Tesco a Atrium, Centrál, Adalbertinum, Magistrát města, Ulrichovo náměstí nebo u zastávek Futurum, Fakultní nemocnice, Zimní stadion či Muzeum. Tyto označníky budou v online režimu cestujícím poskytovat informace o času a příjezdu daného spoje do zastávky a kompletní jízdní řády dané zastávky. K dispozici zde budou také mimořádné informace jako výluka nebo případné omezení provozu.

Vozy MHD budou také vybaveny sčítacími lištami, které budou evidovat počty cestujících. Díky tomu bude moci dopravní podnik efektivně nastavit rozložení spojů na vybrané trasy. Celá tato operace vyšla Dopravní podnik na 25 milionů korun.

 

Matěj Holaň
matej.holan@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek